1. Diyarbakır Kısa Film Festivali’ne yoğun ilgi

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği bünyesinde “1. Diyarbakır Kısa Film Festivali” 20-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

DİYARBAKIR (K24)

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği bünyesinde geçen yılın haziran ayında yapılması planlanan ancak yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen “1. Diyarbakır Kısa Film Festivali” 20-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Diyarbakırlı genç yönetmen Serhat Gönen’in direktörlüğünü üstlendiği festivale, belgesel ve kurmaca kategorilerinde kısa sürede 2 bin 25 başvuru yapıldı.

Festivalde farklı kategorilerde toplam 14 ödül verilecek.

K24’e konuşan Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği Başkanı Serhat Gönen, “Geçen yılın mart ayında başvuruları aldık ve kısa bir sürede 2 bin 25 kişi başvurdu. Bu ilgi karşısında oldukça mutluyuz” dedi.

Mayısta gerçekleştirilecek festival için yeni başvuruların alınmayacağı bilgisini veren Gönen, “Daha önce seçilen filmler yer alacak. Söz konusu filmler için farklı kategorilerde 14 ödül verilecek. 10 yabancı film ve belgesel de festivalde gösterilecek. Amacımız sinemacıları Diyarbakır’a getirmek ve bu şehrin film çekimleri ile izlenmesi konusunda uygun bir yer olduğunu göstermektir” diye konuştu.

K24’e konuşan festival direktörlerinden Mehmet Aktarlı da Diyarbakır’ın eskiden beri sinemaya önem veren bir kent olduğunu ve 1950’li yılların ardından Ortadoğu’da en büyük sinema salonlarına sahip olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ı ‘sinema merkezi’ yapma amacı taşıdıklarını dile getiren Aktarlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sinema kentimizin gelişimi hususunda oldukça önemlidir. Önceki yıllarda Diyarbakır’da çeşitli festivaller söz konusuydu. Buranın bir sinema platosu olmasını istiyoruz. Mardin’de bu konuda çeşitli çalışmalar var ama Diyarbakır’da eksiklikler henüz giderilmedi.”