Barzani, Davos’ta DAİŞ ile mücadeleyi anlatacak

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, DAİŞ ile mücadele konulu panelde konuşacak.

Haber Merkezi- Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’na katılmak üzere İsviçre’ye gitti.


Her yıl düzenlenen ve dünyanın önemli liderlerinin katıldığı forumda Başkan Barzani, “Irak ve Suriye’de DAİŞ Savaşı” konulu panelde konuşacak. Barzani’nin, Kürdistan’ın teröre karşı yürüttüğü mücadeleyi anlatması bekleniyor.


Üçüncü kez Davos’a katılan Kürdistan Başkanı Barzani’nin burada çok sayıda dünya lideriyle de bir araya gelmesi bekleniyor.


Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ve Kürdistan Hükümeti Dış ilişkiler Bürosu Sorumlusu Fellah Mustafa, Davos gezisinde Başkan Barzani’ye eşlik ediyor.


Bu yılki Davos zirvesine dünya ülkelerinden devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve iş adamlarının oluşan 4 bin kişi katılıyor. Forumun temel amacı, dünyadaki ekonomik ve siyasi sorunların çözümüne ilişkin yol haritaları hazırlamak.


Başkan Barzani, 20 Ocak’ta düzenlenecek “Irak ve Suriye’de Kriz: Kaosun Sona Erdirilmesi” konulu panelde konuşacak ve Kürdistan’ın terörle mücadelede attığı adımlardan bahsedecek.


Aynı panelde BM Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura da bölgenin geleceğinde yaşanacak değişimler ve beklenen senaryolara ilişkin konuşma yapacak.
Bu yılki Davos zirvesini diğer yıllardan ayıran şey ise forumun son günü olan 20 Ocak’ta, ABD’nin seçilmiş Başkanı Donald Trump görevi mevcut Başkan Barack Obama’dan devralıyor.