Hamdaniye'deki yangından yaralı kurtulan kadının doğumu Türkiye’de gerçekleştirildi

Hamdaniye'deki yangından yaralı kurtulan hamile kadın tedavi için gönderildiği Türkiye'de doğum yaptı

HABER MERKEZİ 

Irak Sağlık Bakanlığı, Hamdaniye’deki yangın faciasından yaralı kurtulan ve tedavi edilmek üzere yurt dışına gönderilen kadının Türkiye’de doğum yaptığını duyurdu.

Ninova’ya bağlı Hamdaniye ilçesinde 26 Eylül gecesi bir düğün salonunda yangın çıkmıştı. Yangında yaklaşık 125’ten fazla kişi yaşamını yitirirken 150’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yangından yaralı kurtulan ve yanık oranı yüksek olması nedeniyle tedavi edilmek üzere Türkiye’ye gönderilen hamile kadının doğumunun gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, anne ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yangında yaralananlara yardım eli uzatmak amacıyla, sağlık ekiplerinin bölgeye sevk edilmesi talimatını vermişti. Ayrıca, yaralıların bir kısmı tedavi için Kürdistan Bölgesi’ndeki hastanelere kaldırılmıştı.

Yaklaşık 70 yaralı Erbil ve Duhok'taki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alınırken, Barzani Yardım Vakfı da yaralılara ve ailelerine maddi yardımda bulunmuştu.

28 Eylül 2023'te bazı cesetlerin yanık derecesinin yüksek olması nedeniyle defnedilmeden önce kimliklerinin tespiti için DNA testi yapılacağı açıklanmıştı.