Mehmet Gül: “Kürtler kendi haklarını savunan partilere oy vermeliler”

Mehmet Gül
Mehmet Gül

HABER MERKEZİ

Siyasetçi Mehmet Gül, Kürtlerin kendi haklarını savunan partilere, yurtseverlere ve demokratlara oy vermeleri gerektiğini söyledi.

Kurdistan24’e konuk olan Mehmet Gül açıklamalarda bulundu.

"Kürtlerin kendi vatanlarında pekçe özgür yaşayabilen haklarını kullanabilen bir millet olmadığını" belirten Mehmet Gül, “Biz Kürtler olarak gerek kendi ülkemizde gerek Türkiye’de gerek dünyanın neresinde olursak olalım sahip olduğumuz hakların tanınmış bir düzende yaşamak istiyoruz, ne yazık ki şimdi böyle bir düzenden söz edemeyiz. Bu seçimler döneminde yine Kürtler gündeme geliyor ve birtakım haklarından söz ediyorlar. Ama Kürtler haklarından mahrum bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin dünyadeki bütün milletleri gibi öncelikle kendileri olmaları, Kürt olarak hareket etmeleri ve düşünmeleri gerektiğini söyleyen Gül, “Ne yazık ki günümüz Türkiye’sinde ve Kürdistan’da Kürtler henüz bu düzeyde değildir. Örneğin seçimler döneminde gördüğünüz gibi Kürtler hala kendi taleplerini dile getirmeyen kişilere oy vermeye devam ediyorlar. Bunun sona erebilmesi için Kürtlerin evvela kendileri için siyaset yapan partileri desteklemeleri gerekir. Türkiye’deki partiler çok yüzeysel olarak birtakım haklarından söz ediyorlar. Ancak Kürtlerin gerçek haklarına geldiği zaman öne çıkmış bir partiden söz etmek mümkün değil. Ancak bu seçimlerde Kürtlerin taleplerini savunan partiler de var. Kürtler kendi haklarını savunan partilere, yurtseverlere ve demokratlara oy vermeliler.” diye konuştu.