İngiltere Devlet Bakanı: "Enfal, insanlık tarihine düşen kara bir sayfadır"

İngiltere'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarik Ahmed
İngiltere'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarik Ahmed

HABER MERKEZİ

İngiltere'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarik Ahmed, Enfal harekatının 1986-1989 yılları arasında Kürt milletine karşı işlenen bir suç olduğunu söyledi.

İngiltere Devlet Bakanı Ahmed, Enfal Katliamı'nın 36. yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

İngiliz Bakan, mesajında eski Baas rejiminin Kürt halkına karşı işlediği suçlara değinerek, Enfal harekatının 1986-1989 yılları arasında Kürt milletine ve Kürdistan Bölgesi'ndeki diğer azınlık topluluklarına karşı işlenen bir suç ve insanlık tarihine düşen kara bir sayfa olduğunu vurguladı.

Enfal harekatında 50 bin ila 100 bin kişinin zorla yerinden edildiğine veya katledildiğine, 4 bin köyün yerle bir edildiğine dikkat çeken Lord Tarik Ahmed, harekatın en iğrenç eyleminin 1988 yılında Halepçe'ye yapılan kimyasal saldırısı olduğunu söyledi.

16 Mart 2024'te İngiltere'nin Erbil Başkonsolosluğundaki personellerinin, kimyasal saldırıdaki şehitleri anmak üzere Halepçe'yi ziyaret ettiğini anımsatan İngiliz Bakan, devletinin Kürdistan Bölgesi'nde barış, istikrar ve refahı destekleme kararlılığını yineledi.

Enfal Katliamı

1988 yılında gerçekleşen ve 8 aşamaya bölünen Enfal Katliamı, Baas rejiminin Güney Kürdistan'da Kürt halkını yok etmeye yönelik geniş çaplı bir girişimiydi.

Enfal operasyonlarını dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in doğrudan gözetiminde gerçekleştiren Baas rejimi, katliamı şubat ve eylül ayları arasında sekiz aşamaya yaydı.

18 Şubat 1988'de başlayan Enfal'in ilk aşaması bir ay sürdü. Operasyon, Cefayeti Vadisi, Dukan, Çawarta, Qalaçuwalan ve Surdaş'ı kapsıyordu.

22 Mart 1988'de başlayan Enfal'in ikinci aşaması ise 10 gün sürdü. Saldırılar Qeredax, Sengaw, Bazyan, Arbet, Nesr ve Derbendixan bölgelerini kapsadı.

En büyük ve en zor aşama olarak kabul edilen Enfal'ın üçüncü aşaması, Germiyan bölgesi sınırlarını kapsıyordu.

7 Nisan 1988'de başlayan bu aşama, aynı ayın 20’sinde sona erdi. Çemçemal, Sengaw, Kifri, Kelar, Qadir Kerem, Duz ve Leylan'ı kapsıyordu.

Enfal'in 3 Mayıs 1988'den 8 Mayıs’a kadar süren dördüncü safhası da Kerkük, Pirdê, Teqteq, Şiwan, Tekye, Koye, Şeyh Bizini, Ağceler ve Erbil ovasını içeriyordu.

Daha sonra Enfal'in beşinci, altıncı ve yedinci aşamaları 15 Mayıs 1988'de başladı ve 26 Ağustos'ta sona erdi.

Bu aşama, Xoşnaweti Vadisi, Rewandiz, Soran, Werte, Xaneqa, Çoman, Ranye, Qeladize ve Qendil Dağı bölgelerini kapsıyordu.

Son aşama olan sekizinci aşama, 26 Ağustos 1988'de başladı ve 11 gün sürdü.

Baas rejimi bu aşamada ise Behdinan bölgesini hedef aldı. Katliam operasyonları Duhok, Amedi, Etruş, Zaho ve Kani Masi'de devam etti.

Saddam Hüseyin’in emri ile Kürt halkına karşı uygulanan 8 aşamalı Enfal harekatında kadın, çocuk ve yaşlı yaklaşık 182 bin Kürt katledildi.

Saddam tarafından Kur'an'daki Enfal Suresinin adıyla isimlendirilen jenosit, “savaş ganimetleri” anlamına geliyor.

8 aşamalı Enfal operasyonlarında 182 bin Kürt tutuklanarak Irak çöllerine götürüldü, buralarda kazılan çukurlara canlı olarak gömüldü.

Yine 4 bin 500 köy ve 30 ilçe yerle bir edilirken, 1800 okul, 300 hastane, 3000 cami ve 27 kilise yıkıldı.