پارلمان اروپا قطعنامه‌ای علیه نقض حقوق بشر در ایران تصویب کرد

پارلمان اروپا در این قطعنامه اعدام روح‌الله زم را نیز محکوم کرده است
پارلمان اروپا
پارلمان اروپا

اربیل (کُردستان ۲۴)- یک روز پس از تصویب قطعنامهی پیشنهادی کانادا علیه نقض حقوق بشر در ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پارلمان اروپا نیز روز پنج‌شنبه قطعنامه مشابهی را علیه نقض گسترده حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی تصویب کرد.

به گزارش سایت خبری پارلمان اروپا، این قطعنامه با ۶۱۴ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۶۳ رأی ممتنع به تصویب رسید. در این قطعنامه، اعضای پارلمان اروپا بازداشت خودسرانه، محکومیت و بازگرداندن دوبارهی نسرین ستوده فعال حقوق بشر و برنده جایزه ساخاروف به زندان را محکوم کردند. آنان همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که فوراً و بدون قید و شرط او را آزاد کنند و اجازه دهند مراقبت‌های بهداشتی موردنیاز خود را دریافت کند.

این قطعنامه همچنین اعدام‌های اخیر روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ساکن فرانسه و مدیر کانال تلگرام آمد نیوز و نوید افکاری کشتی‌گیر معترض را محکوم می‌کند و از ایران می‌خواهد که مانع از اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه ایرانی سوئدی شود.

در این قطعنامه از کشورهای عضو خواسته‌شده است که بیانیه‌های مشترک عمومی داده و ابتکارهای دیپلماتیک را برای نظارت بر دادرسی‌های ناعادلانه و بازدید از زندان‌هایی که مدافعان حقوق بشر و سایر زندانیان عقیدتی ازجمله اتباع اتحادیه اروپا در ایران در بازداشت هستند، انجام دهند.

همچنین این قطعنامه خواستار آن شده که اقدامات هدفمند اروپایی علیه مقامات ایرانی مسئول نقض جدی حقوق بشر، ازجمله اعدام‌های اخیر روح‌الله زم و نوید افکاری، و همچنین علیه کسانی که مسئول نقض فاحش حقوق بشر هستند، ازجمله قضات صادرکننده احکام مرگ برای روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، مخالفان سیاسی و فعالان صورت گیرد.

روز چهارشنبه نیز مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را به پیشنهاد کانادا علیه نقض گسترده حقوق بشر در ایران به تصویب رساند. در جلسه رأی‌گیری به این قطعنامه که روز چهارشنبه برگزار شد، ۸۲ کشور رأی موافق، ۳۰ کشور رأی مخالف و ۶۴ کشور رأی ممتنع دادند.

در این قطعنامه نسبت به افزایش اجرای حکم اعدام در ایران به‌ویژه اعدام کسانی که در کودکی یا نوجوانی مرتکب بزهکاری شده‌اند ابراز نگرانی شده است. همچنین در این قطعنامه از ایران خواسته‌شده که از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان خودداری کند.

به گزارش رسانەهای خبری ایران، کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجه‌ی ایران این قطعنامه را مداخله‌جویانه نامیدە و آن را محکوم کرده است.

/ا.م