فؤاد حسین: عراق از فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شد

نخست‌وزیر عراق فدرال یک روز پیش‌تر برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود
فواد حسین، وزیر امور خارجه‌ی عراق فدرال
فواد حسین، وزیر امور خارجه‌ی عراق فدرال

اربیل (کوردستان ۲۴)- خبرگزاری رسمی عراق (واع)، گزارش کرد  که فؤاد حسین وزیر امور خارجه‌ی عراق فدرال بامداد روز چهارشنبه، ٤ اسفند طی سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان جلسه‌ی ویژه ارائه‌ی گزارش رئیس هیئت‌مدیره‌ی کمیسیون غرامت سازمان، اعلام کرد که کشورش پس از پرداخت تمامی تعهدات مالی خود، از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج‌شده و دیگر ملزم به پرداخت مبالغ بیشتری در آینده نیست.

فؤاد حسین گفت: عراق امروز صفحه مهمی از تاریخ خود که بیش از سی سال به طول انجامید را ورق می‌زند و به دنبال تقویت چارچوب‌های همکاری با جامعه‌ی بین‌المللی است.

وزیر خارجه‌ی عراق ضمن اعلام اینکه کشورش آخرین بخش از تعهدات مالی خود و همه مبلغ غرامت الزامی را پرداخت کرده، ادامه داد: عراق دیگر ملزم به پرداخت هیچ‌گونه مبالغ مالی بیشتری در آینده نیست.

فؤاد حسین تصریح کرد عراق انتظار دارد که بسته شدن این پرونده، به‌صورت مثبتی بر روابط منطقه‌ای و بین‌المللی آن بازتاب یابد

بیشتر بخوانید: شورای امنیت سازمان ملل درباره‌ی حذف نام عراق از بند هفتم منشور این سازمان تصمیم خواهد گرفت.

«منصور العتیبی»، نماینده دائم کویت در سازمان ملل نیز در سخنرانی خود در این نشست شورای امنیت، گفت: ما از پایان قیمومیت کمیسیون غرامت سازمان ملل بر دارایی‌های عراق استقبال می‌کنیم و همچنین به عراق به خاطر پایبندی به اجرای تصمیم‌های سازمان ملل، خروج آن از فصل هفت و پایان پرونده غرامت تبریک می‌گوییم.

هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق (یونامی) نیز در توئیتی، ضمن تأیید پایان مجوز کمیسیون غرامت سازمان در مورد غرامت این کشور به کویت بر اساس تصمیم شورای امنیت، آن را یک نقطه‌ی عطف تاریخی برای مردم عراق توصیف کرد و این کشور را به دلیل همکاری عالی در عمل به تعهدات خود و ابراز حسن هم‌جواری، شایسته ستایش دانست.

/ا.م