گروهی از اعضای دمکرات کنگره‌ی آمریکا به مخالفان روند مذاکرات احیای برجام پیوستند

این نمایندگان در مورد عدم شفافیت در روند مذاکرات برجام ابراز نگرانی کرده‌اند
دمکرات‌های مخالف برجام در کنگره‌ی آمریکا
دمکرات‌های مخالف برجام در کنگره‌ی آمریکا

اربیل (کوردستان ۲۴)- در حالی‌که دولت جو بایدن تلاش‌های خود را برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران تشدید کرده است، شماری از اعضای دموکرات کنگره به مخالفان بازگشت آمریکا به این توافق‌نامه پیوسته‌اند.

هجده تن از نمایندگان دمکرات‌ها در کنگره‌ی آمریکا که ریاست جمهوری و مجلس این کشور را در اختیار دارند، با صدور بیانیه‌ای در مورد نحوه‌ی مذاکرات هسته‌ای دولت آمریکا با ایران ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند با احیای برجام به شکلی که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، مخالف هستند.

این نمایندگان مخصوصاً در مورد عدم شفافیت دولت آمریکا در خصوص محتوای مذاکرات ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

الین لوریا، یکی از نمایندگان دمکرات‌های آمریکا در کنگره‌ی این کشور، در نشست خبری گفت "ما متوجه شده‌ایم که مذاکرات اخیر هنوز به نتیجه نرسیده است، اما احساس می‌کنیم که نمی‌توانیم در مورد چرخش غیرقابل‌قبول و عمیقاً نگران‌کننده‌ای که طبق گزارش‌ها در موضع آمریکا بروز کرده ساکت بمانیم".

پیش از این هم شماری از سناتورها و نمایندگان حزب جمهوری‌خواه و معدودی از اعضای حزب دموکرات در کنگره با بازگشت آمریکا به برجام بدون تغییرات اساسی در آن مخالفت کرده‌اند، اما این نخستین بار است که ۱۸ نفر  از قانون‌گذاران دموکرات به‌طور دسته‌جمعی در مورد روند مذاکرات با ایران  ابراز نگرانی می‌کنند.

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا، در گفتگو با شبکه‌ی ان‌بی‌سی در پاسخ به سؤالی در مورد برجام گفت که سپاه پاسداران "یک سازمان تروریستی" است و افزود که نسبت به رسیدن به توافق با ایران "خیلی خوش‌بین" نیست، اما تأکید کرد که بازگشت به این توافق‌نامه به نفع آمریکا خواهد بود.

/ا.م