رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا و رومانی، در کی‌یف خواستار پیوستن فوری اوکراین به اتحادیه‌ی اروپا شدند

رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و رومانی به‌منظور حمایت از دولت اوکراین باهم به کی‌یف سفر کرده‌اند

اربیل (کوردستان ۲۴)- رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و رومانی که در کی‌یف به سر می‌برند، گفته‌اند که از تلاش اوکراین برای پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا حمایت می‌کنند و باید به این کشور وضعیت نامزدی عضویت فوری داده شود.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با دیگر رهبران اروپایی میهمان در کی‌یف گفت که اوکراین به خانواده‌ی اروپایی تعلق دارد، اما همچنان باید معیارهای الحاق را رعایت کند.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا هم در ین کنفرانس مشترک تصریح کرد که مردم اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه از ارزش‌های دموکراسی و آزادی که زیربنای پروژه اروپایی است، دفاع می‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین نیز گفت که حمله‌ی روسیه به اوکراین حمله به تمام اروپا است و تنها اقدام متحد می‌تواند آن را متوقف کند.

این سفر یک روز قبل از اعلام نظر کمیسیون اروپا در خصوص عضویت اوکراین در اتحادیه‌ی اروپا انجام شده است. کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا قرار است فردا "جمعه ۲۷ خرداد، به طور رسمی توصیه خود را در این زمینه ارائه دهد. این تصمیم باید با اتفاق‌نظر جمعی کشورهای عضو اتخاذ شود.

دمی‌تری مدودف رئیس‌جمهور پیشین روسیه روز گذشته چهارشنبه ۲۵خراد، یک روز پیش از حضور رهبران چهار کشور اروپایی از کی‌یف، با انتشار مقاله‌ای در شبکه‌ی اجتماعی تلگرام، موجودیت کشور مستقلی به نام اوکراین را انکار کرده و گفته بود تا دو سال دیگر کشور و دولتی به نام اوکراین وجود نخواهد داشت.

/ا.م