داعش در مدت چهار ماه ٣٩٩ نفر را در مناطق مورد مناقشه کشته است

"٥٣٩ نفر مجروح و ٤٠ نفر ربوده شده‌اند"
دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان
دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان، آمار جدید تحرکات ترویستی داعش و تلفات جانی ناشی از آن را اعلام کرد.

دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان، روز چهارشنبه این هفته در یک کنفرانس مطبوعاتی در اربیل که در آن محتوای گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در مورد اقدامات حقوق بشر - ٢٠٢١ در عراق، مورد توجه قرار گرفت، اظهار داشت که از ژانویه ٢٠٢١ تا آوریل ٢٠٢٢، حملات داعش در مناطق مورد مناقشه بین اقلیم کوردستان و عراق، نزدیک به ٤٠٠ نفر کشته در پی داشته‌اند.

وی افزود: از ژانویه ٢٠٢١ تا آوریل ٢٠٢٢ بیش از ٢٨٣ اقدام تروریستی داعش در مناطق مورد مناقشه به ثبت رسیده‌اند که طی آن‌ها ٣٩٩ نفر کشته، ٥٣٩ نفر مجروح و ٤٠ نفر نیز ربوده شده‌اند.

زیباری تاکید کرد که حملات تروریستی به شیوەهای کمین‌گذاری، حملات انتحاری و راکتی و خمپاره‌ای، آدم ربایی، ایجاد پست‌ بازرسی‌های تقلبی، به‌کارگیری خودرو و موتورسیکلت و بمب‌های دست‌ساز انجام شده‌اند.

این در حالی‌ست که نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان روز دوشنبه این هفته هشدار داد؛ حملات اخیر داعش در عراق یک تهدید جدی هستند.

اظهارات آقای بارزانی پس از حملات اخیر داعش در چندین استان عراق بیان شد که منجر به کشته شدن دست کم هفت نفر از نیروهای امنیتی و زخمی شدن ٢٠ نفر دیگر شدند.

  • بیشتر بخوانید: 

    نچیروان بارزانی نسبت به ظهور دوباره‌ی داعش هشدار داد

مقامات بلند پایه کورد بارها از تهدیدات داعش به ویژه در مناطق مورد مناقشه بین اربیل و بغداد، هشدار داده‌اند.

پس از برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کوردستان در سال ٢٠١٧، ارتش عراق و گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران، به مناطق مورد مناقشه لشکرکشی کردند و با خروج نیروی پیشمرگ از آن مناط‌ق، شکاف امنیتی وسیعی ایجاد شد که بقایای داعش با سوء استفاده از آن دست به سازماندهی مجدد خود و افزایش حرکات تروریستی زدند.

در ماه‌های اخیر، نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق به منظور رویارویی با تحرکات داعش، سطح هماهنگی خود را افزایش داده و عملیات‌هایی مشترک علیه بقایای داعش انجام دادند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و مصطفی کاظمی، همتای عراقی وی در ٢٣ ژوئیه، طی نشستی در بغداد موضوع هماهنگی امنیتی بین نیروی پیشمرگ و ارتش عراق را مورد توجه قرار دادند و بر اهمیت ادامه رویارویی با تهدیدات داعش در راستای حفاظت از شهروندان عراقی تاکید کردند.

ب.ن