واکنش وزیر خارجه‌ی آمریکا به خبر طرح ترور مقامات پیشین دولت آمریکا توسط ایران

سخنگوی وزارت ایران خبر طرح ترور آمریکایی‌ها توسط کشورش را تکذیب کرده است
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا

اربیل(کوردستان ۲۴)- وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، در توئیتی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که دولت آمریکا، تهدید به خشونت علیه آمریکاییان را، از جمله به «مقام‌های دولت پیشین آمریکا» تحمل نخواهد کرد.

آنتونی بلینکن، در یک پیام توییتری که روز پنج‌شنبه۲۰مرداد۱۴۰۱ منتشر کرد، به مقام‌های ایران هشدار داد که هرگونه حمله‌ای که از سوی این کشور علیه آمریکایی‌ها انجام شود، عواقبی شدید برایش به‌همراه خواهد داشت.

بلینکن این توئیت را در پی انتشار بیانیه وزارت دادگستری ایالات‌متحده، منتشر کرد. بر اساس این بیانیه، شهرام پورصفی، که یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است، متهم شده که در «طراحی نقشه ترور جان بولتون» دست داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه نوزدهم مرداد، اعلام کرد که شهرام پورصفی، مشهور به مهدی رضایی، ۴۵ ساله، به فرد یا افرادی پیشنهاد داده بود که درازای دریافت ۳۰۰ هزار دلار، جان بولتون را به قتل برسانند. به گفته‌ی مقام‌های آمریکایی، آن‌ها از طرف فردی که توسط شهرام پورصفی، مأمور به ترور شده بود، در جریان این توطئه قرار گرفته‌اند.

بولتون در بخشی از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در مقام مشاور امنیت ملی، مشغول به کار بود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، بیانیه‌ی وزارت دادگستری آمریکا راد کرد و گفت که مقام‌های قضایی آمریکا، در راستای «روند تکراری افسانه بافی» در سیستم قضایی و تبلیغاتی‌شان «اتهاماتی بی‌پایه و اساس» را مطرح کرده‌اند.

مورگان اورتگاس، که مقام سخنگویی وزارت امور خارجه را در دولت دونالد ترامپ، بر عهده داشت نیز، در یک رشته توییت، ضمن تأیید «تلاش جمهوری اسلامی برای ترور جان بولتون» اظهار کرده که مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، دومین هدف جمهوری اسلامی برای ترور بود.

/ا.م