اعتراضات فراگیر در ایران وارد پنجمین شب خود شد

واکنش سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران به حمایت خارجی‌ها از معترضان
تصوری مراسم خاکسپاری ژینا امینی
تصوری مراسم خاکسپاری ژینا امینی

 

اربیل (کوردستان ۲۴)- سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران در واکنش به مواضع دیگر کشورها و نهادهای بین‌المللی مرگ ژینا امینی، این موضع‌گیری‌ها را تحت عنوان " مواضع مداخله‌جویانه‌ی خارجی در مورد این حادثه تأسف‌بار" را محکوم کرد.

خبرگزاری تسنیم که به‌عنوان خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران ایران شناخته می‌شود روز چهارشنبه ٣٠ شهریور نوشت" ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران در واکنش به مواضع مداخله‌جویانه‌ی برخی مقامات آمریکا، اتحادیه‌ی اروپایی و تعدادی از کشورها در خصوص فوت خانم (ژینا) مهسا امینی، مواضع مداخله‌جویانه‌ی خارجی در مورد این حادثه تأسف‌بار را محکوم و به این کشورها توصیه کرد از فرصت‌طلبی و استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر اجتناب نمایند."

به گزارش تسنیم، کنعانی: به این دسته از دولت‌ها توصیه کرد بر اصلاح وضعیت اسف‌بار حقوق بشر در کشورهای خود پرداخته و از تلاش بی‌ثمر برای فتنه‌انگیزی در دیگر کشورها دست بردارند."

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران

 

شهردار تهران: ۱۸۰۰ تن از حاضران در تظاهرات سابقه‌ی اغتشاش دارند

خبرگزار مهر، به نقل از توئیت  محسن منصوری شهردار تهران نوشت که " رصدهای اطلاعاتی و بررسی‌های فنی حاکی از آن است که حدود ۱۸۰۰ نفر از افراد حاضر در تجمعات دوشنبه شب تهران، سابقه‌ی حضور در تجمعات و بعضاً اغتشاشات قبلی را دارند.

در ادامه این پیام آمده از این تعداد حدود ۷۰۰ نفر دارای سابقه‌ی قابل توجه و پرونده در دستگاه‌های مختلف انتظامی، امنیتی و قضائی هستند.

نماینده‌ی سقز در مجلس شورای اسلامی: وضعیت کوردستان رو به آرامی است

بهزاد رحیمی نماینده‌ی سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه، وضعیت شب گذشته شهر سقز و درمجموع استان کوردستان نسبت به شب‌های گذشته آرام‌تر بوده است، گفت: شناسایی عوامل مرتبط با بیگانگان، روشنگری و اظهارات شفاف خانواده امینی موجب شده که وضعیت آرام‌تر باشد.

رحیمی گفت: از روز گذشته برخی که نسبت به فوت خانم امینی معترض بودند، صف خود را از آشوبگران جدا کردند؛ مسئله یا هدف آشوبگران به‌هیچ‌عنوان گشت ارشاد یا خانم مهسا امینی نیست آنها اهداف ضد امنیتی دارند و فوت خانم امینی را بهانه کرده‌اند.

بهزاد رحیمی نماینده‌ی سقز در مجلس ایران
بهزاد رحیمی نماینده‌ی سقز در مجلس ایران

 

فرمانده‌ی نیروی انتظامی سنندج: "ضدانقلاب" جوانان کوردستانی معترض به قتل ژینا امینی را کشته است

به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، سردار علی آزادی فرمانده‌ی نیروی انتظامی سنندج چهارشنبه‌شب در گفتگو با خبرگزاری ایرنا کشت‌های روزهای قبل کوردستان را به نیروهای سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نسبت داد، گفت که چهار نفر از جوانان معترض کوردستان با گلوله عوامل "ضدانقلاب کشته شده‌اند.

ادامه‌ی حمایت مقامات خارجی از اعتراضات ایران

در ادامه‌ی حمایت‌های مقامات کشورهای جهان از اعتراضات ایران، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در سازمان ملل با شجاع خواندن زنان در ایران بر لزوم رعایت حقوق بشر تأکید کرد و گفت که ایالات‌متحده در کنار شهروندان شجاع ایران و زنان شجاع ایران که اینک در حال اعتراض برای صیانت از حقوق اولیه‌شان هستند، می‌ایستد.

وی در صحبت‌های خود در هفتادوهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت که ایالات متحده از حق همه انسان‌ها برای بیان اعتراض‌شان به شکل مسالمت‌آمیز نیز دفاع می‌کند و افزود که کشورش همواره از حقوق بشر چه در داخل آمریکا و چه در دیگر نقاط جهان دفاع می‌کند.

وزیر خارجه‌ی آلمان "با انتقاد شدید از سرکوب زنان معترض در ایران مطالبات آنها را یک حق همگانی خواند. رئیس‌جمهوری شیلی هم با اشاره به مرگ مهسا امینی بر تعهد دولتش برای مقابله با خشونت سیستماتیک علیه زنان تأکید کرد."

به گزارش "اشپیگل آنلاین"، آنالنا بربوک، سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر در نیویورک تاکید کرد صدای زنان معترض ایرانی باید شنیده شود، زیرا آنها خواستار حقی هستند که حق همگانی همه انسان‌ها است و چیزی جز حقوق مسلم شهروندان نیست.

آلنا بربوک وزیر امور خارجه‌ی آلمان
آلنا بربوک وزیر امور خارجه‌ی آلمان

 

روز سه‌شنبه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز پس از دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد در این ملاقات بر دفاع کشورش از حقوق بشر و حقوق زنان تأکید کرده است.

در همین روز گابریل بوریک، رئیس‌جمهوری شیلی هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به "قتل مهسا امینی توسط حکومت ایران" بر تعهد دولت این کشور برای مقابله با خشونت سیستماتیک علیه زنان تأکید کرد.

واکنش پارلمان کوردستان به مرگ ژینا امینی

پارلمان اقلیم کوردستان نیز نشست روز چهارشنبه‌ی خود را با یک دقیقه سکوت به احترام ژینا امینی آغاز کرد و خانم لنجه دزهای رئیس کمسیون زنان پارلمان کوردستان، پیش از آغاز نشست پارلمان ضمن درخواست یک دقیقه سکوت به احترام ژینا امینی گفت:" به نام خداوند مهربان، رئیس محترم پارلمان از شما درخواست می‌کنم که بە احترام روح پاک خانم ژینا امینی دختر کورد شرق کوردستان یک دقیقه در سکوت بایستیم  کە به روشی دور از اصول حقوق بشر و آزادی‌ها روحش را از دست داد. به امید اینکه عامل آن به جزای عادلانه برسند."

ادامه‌ی تظاهرات و درگیری‌ها در اقصی نقاط ایران

بەگزارش شبکه‌های اجتماعی و بر راساس ویدیوهای منتشر شده در این شبکه‌ها تا اواخر شب چهارشنبه ٣٠ شهریور اعتراضات عمومی تقریباً همه‌ی شهرهای ایران از جزیره کیش تا زاهدان شمال خراسان استان‌های شمالی و غربی ایران را فرا گرفته است. بر اساس اخبار منتشره امشب نیز ده‌ها نفر در سراسر ایران کشته و زخمی شده‌اند. همچنین اخبار شبکه‌ای اجتماعی حاکی از آن است درگیری شدید در نازی‌آباد تهران ادامه دارد و دیگر شهرها تعدادی از اتومبیل‌های نیروهای امنیت آتش زده شده‌اند.

آتش زدن ماشین نیروی انتظامی در سبزوار
آتش زدن ماشین نیروی انتظامی در سبزوار

 

بر طبق همین گزارش خطوط اینترنت در بسیاری از مناطق ایران قطع شده است.

 

/ا.م