ده‌ها سرباز استونی از پایگاه نظامی ائتلاف در اربیل محافظت می‌کنند

نقشی که پیش از این بر عهده نیروهای ارتش هلند بود
اعضای گردان پیشاهنگی استونی در حین تمرینات آموزشی. (عکس: سرگئی استپانوف/ای آر آر نیوز)
اعضای گردان پیشاهنگی استونی در حین تمرینات آموزشی. (عکس: سرگئی استپانوف/ای آر آر نیوز)

اربیل (کوردستان٢٤) – سربازان استونی، مسئولیت حفاظت از یک پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در پایتخت اقلیم کوردستان را بر عهده خواهند گرفت.

وزارت دفاع استونی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از ١٠٠ سرباز آن کشور عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به اقلیم کوردستان اعزام می‌شوند.

بر پایه بیانیه، نیروهای نظامی استونی متشکل از تیم عملیات ویژه، یگان پشتیبانی لجستیک و افسران ستادی است که مدت شش ماه در اربیل مستقر خواهند شد.

نیروهای استونی به بیش از چهار هزار نیروی ائتلاف بین‌المللی می‌پیوندند که در پایگاهی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل مستقر هستند، و مسئولیت حفاظت از یک پایگاه نظامی را بر عهده خواهند گرفت، نقشی که پیش از این بر عهده نیروهای ارتش هلند بود.

ژنرال مارتین هرم، فرمانده نیروهای دفاعی استونی، اعلام کرد:" ائتلاف بین‌المللی حدود دو ماه پیش پیشنهاد فرستادن واحدهایی به عراق را به ما دادند و اکنون ما در موقعیتی هستیم که پس از تکمیل آموزش‌های لازم، نیروهایمان را مستقر کنیم".

استونی از سال ٢٠٠٤ عضو پیمان ناتو است و همچنین یکی از ٨٣ کشور عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش می‌باشد که از سال ٢٠١٤ توسط ایالات متحده آمریکا رهبری می‌شود.

ماموریت فعلی ائتلاف، ارائه مشاوره و حمایت از نیروهای نظامی منطقه در مبارزه برای نابودی داعش است.

به گفته مقامات منطقه و نیروهای ائتلاف، اگرچه داعش در نبرد میدانی شکست خورده است، اما بقایای آن گروه تروریستی همچنان برای نیروهای نظامی و غیرنظامیان منطقه، تهدید به شمار می‌آیند.

ب.ن