روسای جمهوری عراق و ایران بر تقویت روابط دوجانبه گفتگو کردند

رئیس‌جمهور عراق فدرال روز شنبه وارد تهران شد

اربیل (کوردستان ۲۴)- رؤسای جمهور عراق و ایران پس از دیدار در تهران، در نشست خبری به ارائه موضوعات مطرح‌شده در نشست خود پرداختند.

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران، در ابتدای این نشست خبری گفت: ورود هیئت عراقی را حسن نیت می‌دانم و امیدوارم این امر رویداد مهمی برای روابط ما باشد.

رئیسی گفت: منافع منطقه‌ای و بین‌المللی ما در همه‌ی زمینه‌های مختلف ایجاب می‌کند که در کنار یکدیگر باشیم و تفاهم ما ادامه داشته باشد.

لطیف رشید رئیس‌جمهور عراق فدرال نیز در ادامه‌ی این کنفرانس خبری ضمن قدردانی از دعوت رئیس‌جمهور ایران، گفت که در دیدار با رئیس‌جمهوری ایران بر روابط تاریخی عراق و ایران تأکید کردند.

عبداللطیف رشید گفت کە روابط بغداد و تهران فقط روابط دولتی نیست، بلکه ما در بسیاری از زمینه‌های دیگر باهم رابطه داریم. جغرافیا و تاریخ مشترک داریم و از روابط تجاری و اجتماعی خوبی هم برخوردار هستیم. روابط ما تغییر نخواهد کرد و باید برای تقویت آن تلاش نماییم.

رئیس جمهور عراق گفت: "مردم عراق به ایران وفادار هستند. زمانی که ما در دام ظلم گرفتار شدیم، ایران به ما کمک کرد. از همه طرف درهای خود را به روی ما باز کرد تا مردم را از دیکتاتوری سابق عراق نجات دهد و زمانی که ما  درحلبچه مورد حمله قرار گرفتیم و هنگامی کە داعش به ما حمله کرد، ایران با ما همکاری کرد.

وی گفت: باید برای هماهنگی و حل مسائل جاری از جمله نظارت ایران بر آب عراق در سطح رودخانه‌های دجله و فرات که بخشی از آن از ایران می‌آید، و همچنین در مبارزه با قاچاق مواد مخدر باید  تلاش کنیم.

عبداللطیف رشید رئیس‌جمهور عراق فدرال روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۴۰۲ در رأس هیئتی وارد تهران شد و مورد استقبال رئیس‌جمهوری ایران قرار گرفت.

/ا.م