نمایندگان کنگره‌ی آمریکا از اجرای توافقنامه‌ی میان مسرور بارزانی و محمد شیاع السودانی تأکید می‌کنند

موضوع صادرات نفت اقلیم کوردستان در کنگره‌ی آمریکا مطرح می‌شود
الیزا اسلاتکین نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا
الیزا اسلاتکین نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا

 

اربیل (کوردستان۲۴)- یکی از نمایندگان کنگره‌ی آمریکا به کوردستان ۲۴ گفت که ایالات‌متحده باید برای اجرای توافقنامه‌ی بین نخست‌وزیران  کوردستان و عراق فدرال در خصوص  صادرات نفت از اقلیم کوردستان، فشار بیشتری بر طرفین وارد کند.

الیزا اسلاتکین، نماینده‌ی کنگره گفت: "ما بحث‌های زیادی در مورد این موضوع داشته‌ایم. بنابراین من فکر می‌کنم این وظیفه‌ی وزارت امور خارجه و کنگره است که بر طرفین برای اجرای آن فشار بیاورند."

وی گفت: «در ابتدا باید بر اجرای قانون اساسی عراق در توزیع درآمدها، به ویژه درآمدهای نفتی تأکید کنیم.

الیزا اسلاتکین همچنین توضیح داد که اجرای توافق بین مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کوردستان  و محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق، اخیراً پیشرفت و تفاهم خوبی داشته است و تنها  باید به اجرا درآید.

همزمان هالی استیونز یکی دیگر از نمایندگان کنگره‌ی آمریکا در گفتگو با خبرنگار کوردستان۲۴ گفت که آنها مشکلات پیش روی صادرات نفت دولت اقلیم کوردستان (KRG) را بررسی خواهند کرد. وی گفت: برای پیشگیری از تشدید بحران اقتصادی، این مشکلات باید حل بشود.

استیونز گفت: "من بسیار نگران تعلیق صادرات نفت از اقلیم کوردستان هستم. ما امروز عصر بیشتر در مورد آن صحبت کردیم. ما قصد داریم  این موضوع را با همکارانم در کنگره بیشتر پیگیری کنیم تا بحران اقتصادی بیشتری ایجاد نشود."

هالی استیونز نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا

 

توافقنامه‌ی بین اربیل و بغداد برای صادرات نفت از اقلیم کوردستان در ۴ آوریل ۲۰۲۳ امضا شد.

بر اساس این قرارداد، نفت توسط شرکت SOMO از طریق بندر جیهان ترکیه به فروش می‌رسد و عواید آن در یک حساب بانکی ویژه تحت کنترل دولت اقلیم کوردستان واریز می‌شود.

 

/ا.م