کاخ سفید: خروج رابرت مالی رویکرد دولت بایدن در قبال ایران را تغییر نمی‌دهد

خبر اخراج رابرت مالی فرستاده‌ی ویژه‌ی آمریکا در امور ایران از وزارت خارجه‌ی این کشور دو روز پیش منتشر شد
جان کربی، سخنگوی کاخ سفید
جان کربی، سخنگوی کاخ سفید

اربیل (کوردستان ۲۴)- جان کربی، مقام ارشد رسانه‌ای کاخ سفید، روز جمعه‌ی درباره خروج رابرت مالی از وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت که تغییری در رویکرد دولت ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران ایجاد نشده است.

به گزارش صدای آمریکا، جان کربی، هماهنگ‌کننده‌ی ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۹ تیر در مورد تغییر احتمالی در رویکرد دولت جو بایدن در قبال ایران پس از خروج رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از وزارت خارجه، گفت که در این مورد دگرگونی ایجاد نشده است.

او ابتدا اشاره کرد که توضیحات درباره‌ی علل تغییرات پرسنلی، و در این مورد درباره رابرت مالی، باید توسط وزارت امور خارجه آمریکا ارائه شود. اما به‌طورکلی «هیچ تغییری در رویکرد ثابتی که ما نسبت به ایران داریم ایجاد نشده است، خواه این رویکرد درباره مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای آنها باشد، یا حمایت آنها از شبکه‌های تروریستی، یا تهدید آنها برای کشتیرانی در آب‌های آزاد، و یا حمایت آنها از روسیه در تجاوزش به اوکراین.»

این مقام رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: «ما به مقابله با رفتارهای بی‌ثبات کننده‌ی ایران در هماهنگی با متحدان و شرکای خود ادامه خواهیم داد. ما به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهیم داد. ما می‌خواهیم ببینیم ایران تصمیمات بهتری می‌گیرد و ما به تعامل مناسب برای بیرون آوردن آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند ادامه می‌دهیم، و این رویکرد تغییر نخواهد کرد.»

جان کربی افزود: «رویکرد رئیس‌جمهوری [جو بایدن] در قبال ایران ثابت بوده است و من پیش‌بینی می‌کنم که شاهد ادامه آن باشیم.»

در همین رابطه، آسوشیتدپرس نوشت، یک ماه پیش در حاشیه‌ی یک نشست محرمانه درباره‌ی ایران در کنگره آمریکا، غیبت آقای مالی مورد توجه قرار گرفت، اما در آن زمان گفته شد رابرت مالی به دلایل شخصی که احتمالاً به سلامتی خانواده‌اش مربوط است، در مرخصی است.

نیویورک‌تایمز نیز گزارش کرد از دو ماه پیش مجوز دسترسی امنیتی (سکوریتی کلیرنس) رابرت مالی قطع شد و او به «مرخصی با حقوق» فرستاده شد اما روز پنجشنبه او رسماً به «مرخصی بدون حقوق» فرستاده شد تا تحقیقات درباره‌ی او پایان یابد.

رابت مالی نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا در امور ایران در وزارت خارجه‌ی ایالات‌متحده بود. او دو سال پیش در پی روی کار آمدن دولت جو بایدن به این منصوب شد. او در حالی به این سمت رسید که در زمان دولت اوباما، او در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشت. پیش از مالی، برایان هوک در دولت ترامپ در این سمت بود.

/ا.م