آمریکا نیروهای بیشتری به خلیج‌فارس اعزام می‌کند

تجهیزات نظامی آمریکا برای جلوگیری از توقف نفت‌کش‌ها به منطقه اعزام شده‌اند

اربیل (کوردستان ۲۴)- پنتاگون روز دوشنبه ۲۶ تیر اعلام کرد، آمریکا با هدف ایجاد امنیت برای کشتی‌های تجاری که ایران درصدد توقیف آنها است، جت‌ها و کشتی‌های جنگی بیشتری را به تنگه هرمز و دریای عمان اعزام می‌کند.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید، آمریکا قرار است چندین فروند هواپیمای جنگنده‌ی اف-۳۵ و ناوشکن «توماس هوندر» را - که پیش‌ازاین در دریای سرخ مستقر بوده - به آن منطقه اعزام کند.

مقامات دفاعی آمریکا نیز هفته گذشته از استقرار تعدادی هواپیمای اف-۱۶ در منطقه در طول تعطیلات آخر هفته خبر دادند. همچنین به مدت حدود دو هفته، هواپیماهای جنگنده‌ی اِی-۱۰ برای مقابله با فعالیت‌های ایران، در منطقه مستقر شده‌اند.

در پی تلاش ایران برای توقیف دو نفتکش و شلیک به یکی از آنها در حوالی تنگه‌ی هرمز در اوایل ماه ژوئیه، آمریکا تصمیم گرفت جنگنده‌های جدیدی را به منطقه‌ی خلیج فارس اعزام کند.

هواپیماهای آمریکایی قرار است با پرواز بر فراز کشتی‌های تجاری که این مسیر دریایی را در پیش می‌گیرند، از آنها محافظت کنند و ظرفیت نظامی منطقه را به‌منظور ممانعت از توقیف این کشتی‌ها توسط ایران، افزایش دهند.

به گفته نیروی دریایی آمریکا، زمانی که ناوشکن مک‌فاول که حامل موشک هدایت‌شونده نیز هست، به نقطه‌ای که ایران درصدد توقیف نفت‌کش‌ها بود رسید، ناوهای ایرانی در دو مرحله وادار به عقب‌نشینی شدند.

نیروی دریایی آمریکا از ادامه استقرار ناوشکن مک‌فاول در منطقه خلیج‌فارس برای محافظت بیشتر از مسیرهای دریایی آن منطقه خبر داده است.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون تأکید کرد که مشخص نیست این ناوشکن و هواپیماهای جنگی آمریکایی تا چه مدت در منطقه خلیج‌فارس باقی بمانند.

خانم سینگ در نشست خبری پنتاگون به خبرنگاران گفت: «پنتاگون با در نظر گرفتن ادامه یافتن تهدیدهای ایران و با هماهنگی‌هایی که با شرکا و متحدان ما انجام داده است، قصد دارد حضور و سطح کنترل ما را در تنگه هرمز و آب‌های مجاور افزایش دهد.»