نیروهای امنیتی عراق مانع سوزاندن سفارت دانمارک در بغداد شدند

حامیان مقتدی صدر در واکنش به سوزاندن قرآن در دانمارک قصد داشتند سفارت این کشور را به آتش بکشند

اربیل(کوردستان۲۴)- خبرنگار کوردستان ۲۴ در بغداد، صبح شنبه اول مرداد ۱۴۰۲ گزارش کرد که  حامیان مقتدی صدر رهبر جنبش صدر، با تظاهرات و تهدید به آتش زدن سفارت دانمارک در منطقه‌ی سبز کردند و نیروهای امنیتی از ورود آنها به این منطقه جلوگیری کردند.

به گزارش خبرنگار کوردستان۲۴، "تنش بین نیروهای امنیتی عراق و حامیان مقتدی صدر بر روی پل جمهوری ایجاد شد. تظاهرکنندگان از موانع عبور کردند تا به منطقه‌ی سبز برسند، اما نیروهای امنیتی مانع از آنها شدند."

اعضای یک گروه ضد اسلامی و ملی‌گرا در دانمارک به نام «وطن‌پرستان دانمارکی» قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در کپنهاگ سوزاندند.

اعضای این گروه که با سردادن شعارهای توهین آمیز و برافراشتن بنرهای ضد اسلامی، پرچم عراق و قرآن کریم را به زمین انداخته و با پا روی آن رفتند و پس از به آتش کشیدن آن لحظاتی از این رویداد را در شبکه‌ی اجتماعی به‌طور زنده منتشر کردند.

سپس این گروه قرآن کریم را سوزاندند و لحظاتی را به‌صورت زنده در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کردند.

گروهی که قرآن کریم را سوزاندند، می‌گویند که این کار را در اعتراض به حمله به سفارت سوئد در عراق انجام داده‌اند.

این گروه مذکور پیش‌ازاین با حمله به پرچم ترکیه و قرآن در مقابل سفارت ترکیه در کپنهاگ به اسلام بی احترامی کرده بود.

پس‌ازآنکه یک پناه‌جوی عراقی به نام سلوان مومیکا دو بار قرآن کریم را در استکهلم سوزاند، حامیان مقتدی صدر، روز پنجشنبه ٢٩ تیرماه در بغداد به سفارت سوئد در بغداد حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

در همین حال، به اسم عوادی، سخنگوی دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر عراق، از وزارت امور خارجه خواسته است تا مسئول امور عراق در استکهلم را به عراق فراخواند.

در همان روز فعالیت شرکت اریکسون سوئد در عراق را به حالت تعلیق در آورد.