جمهوری اسلامی ایران ۵ زندانی آمریکایی را از زندان به خانه‌ای امن منتقل کرد

"این پنج زندانی آمریکایی در ایران در قبال دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف‌شده از زندان خارج شده‌اند"
پرچم‌های آمریکا و ایران
پرچم‌های آمریکا و ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)– خبرگزاری فرانسه به نقل از خانواده‌های شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران نوشت مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی زندانی‌های آمریکایی را از زندان خارج و به یک خانه‌ی امنیتی منتقل کرده‌اند.

همزمان روزنامه نیویورک‌تایمز شامگاه پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۴۰۲، در گزارشی به نقل از منابع خود شمار زندانی‌های آمریکایی که از زندان خارج و به خانه امنیتی منتقل شده‌اند را پنج تن اعلام کرد.

 به نوشته‌ی نیویورک‌تایمز، این پنج زندانی آمریکایی در ایران در قبال دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف‌شده از زندان خارج شده‌اند و می‌تواند زمینه برای آزادی نهایی آن‌ها و خروج از ایران باشد.

در این میان، خبرگزاری رویترز در گزارشی شمار زندانی‌های آمریکایی که از زندان خارج شده‌اند را چهار تن اعلام کرد.

رویترز به نقل از جرد گنسر، وکیل و نماینده‌ی حقوقی سیامک نمازی، از شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران نوشت، علاوه بر سیامک نمازی، عماد شرقی و  مراد طاهباز هم از زندان خارج شده‌اند. به‌نوشته رویترز هویت نفر چهارم هنوز روشن نیست.

نیویورک‌تایمز، در گزارش خود تأکید کرده است که شمار زندانیان آمریکایی منتقل شده به خانه‌ی امن پنج تن است و خانواده‌های دو فرد دیگر هویت آن‌ها را فاش نکرده‌اند.

روز سه‌شنبه حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به پرسشی درباره‌ی شمار زندانیان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران گفت: «عددش مهم نیست، اما ماه‌ها است که از طریق عمان و قطر برای تبادل زندانیان اقدام کرده‌ایم.»

گزارش‌ها از دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از اموال توقیف‌شده در حالی منتشر می‌شود که امیر عبداللهیان در آخرین موضع‌گیری خود گفته بود حکومت ایران برای پیشبرد طرح مبادله‌ی زندانیان هیچ «پیش‌شرطی» قائل نیست و موضوع را یک «مسئله انسانی» می‌داند.