استناد سازمان ملل به بیش از ١٨٠٠ مورد شکنجه در بازداشتگاه‌های طالبان

سخنگوی طالبان گزارش سازمان ملل را پروپاگندا نامیده است
اعتراض به شکنجه در افغانسان
اعتراض به شکنجه در افغانسان

اربیل (کوردستان ۲۴)– نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارشی تازه، بیش از ۱۶۰۰ مورد نقض حقوق بشر و نیز به‌کارگیری انواع مختلف شکنجه در بازداشتگاه‌های طالبان را مستند کرده است.

بر طبق این گزارش، نزدیک به ۵۰ درصد از این موارد مستند شده، تخلفاتی شامل اعمال شکنجه و دیگر «رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» است.

یوناما که روز چهارشنبه ٢٩ شهریور منتشر شده است، بازه‌ی زمانی ۱ ژانویه ۲۰۲۲ تا ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۳ را پوشش می‌دهد. موارد مستند شده در این گزارش نیز مربوط به ۲۹ ولایت می‌شود.

یوناما  گفته که این ۱۶۰۰ مورد نقض حقوق بشر در هنگام بازداشت افراد و یا در رویدادهای بعد از بازداشت رخ داده و تأکید کرده که بیشتر این موارد از سوی وزارت داخله و ریاست امنیت ملی طالبان عملی شده است.

در گزارش یوناما در مورد به‌کارگیری طالبان از روش‌های گوناگون شکنجه در بازداشتگاه‌ها چنین آمده است:

در تلاش برای گرفتن اعترافات یا دیگر اطلاعات، زندانیان با ضرب و شتم بدنی، شوک الکتریکی، خفگی، وضعیت‌های استرس‌زا و خوردن اجباری آب و همچنین بستن چشم‌ها و تهدید، در معرض درد و رنج شدید قرار گرفتند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اما یافته‌های این گزارش سازمان ملل را «پروپاگندا» خوانده  و گفته است که در هیچ‌یک از زندان‌ها و یا بازداشتگاه‌های طالبان، بازداشتی‌ها مورد ضرب و شتم قرار نمی‌گیرند.

بیش‌تر

هزار دختر افغانستانی به رهبران جهان نامه نوشتند