آمریکا از ایران خواست به‌منظور ایجاد فضا برای دیپلماسی در پرونده‌ی هسته‌ای گام عملی بردارد

قبلاً کشورهای غربی نسبت به تعلیق فعالیت چند تن از بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی از توی تهران اعتراض کرده‌اند
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

اربیل(کوردستان ۲۴)- سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا روز سه‌شنبه ۴ مهر اعلام کرد که جمهوری اسلامی اگر می‌خواهد فضا را برای دیپلماسی فراهم کند، باید برای کاهش تنش درباریه پرونده‌ی هسته‌ای خود، گام‌های عملی بردارد.

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، گفت که نخستین قدم ایران در این مسیر، همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

او تأکید کرد: «در هفته‌های اخیر، ما شاهد اقدام ایران در جهت کاهش قدرت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام وظایفش بودیم.»

میلر تصریح کرد آمریکا هنوز نشانه‌هایی ندیده که نشان دهد جمهوری اسلامی "برای رسیدگی به نگرانی‌های ایالات‌متحده و سایر کشورها درباره برنامه هسته‌ای خود، جدی است."

نگرانی درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی پس‌ازآن افزایش یافته که ایران مجوز فعالیت تعدادی از کارشناسان و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را لغو کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا درباره‌ی تمایل دولت بایدن برای مذاکره با جمهوری اسلامی گفت: «ما همیشه گفته‌ایم که برای دیپلماسی با ایران آماده هستیم.»

میلر بار دیگر ضمن تکرار مواضع مقام‌های آمریکایی، دیپلماسی را "بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای" نامید و درعین‌حال افزود: «گام‌هایی برای کاهش تنش وجود دارد که می‌خواهیم ایران این گام‌ها را بردارد».

مقام‌های غربی و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌شدت لغو مجوز فعالیت شماری از کارشناسان و بازرسان این آژانس از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند.

بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا روز دوشنبه ۲۷ شهریور در بیانیه‌ای مشترک از حکومت ایران خواستند که "فوراً" از این تصمیم خود صرف‌نظر کند.

دو روز پیش از آن نیز رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این تصمیم ایران را اقدامی "نامتناسب و به شکل غیرمترقبه‌ای یک‌جانبه" خواند و آن را در تضاد با همکاری‌هایی دانست که باید بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برقرار باشد.

بیش‌تر:

آمریکا به وزیر خارجه‌ی ایران اجازه نداده است به واشنگتن برود

آمریکا به وزیر خارجه‌ی ایران اجازه نداده است به واشنگتن برود