وکیل آمریکایی به کوردستان٢٤: در خصوص زندانیان گوانتانامو دو قانون بین‌المللی نقض شده‌اند

"اکثر زندانیان محاکمه نشده‌اند"
جیمز کانل، وکیل زندانیان گوانتانامو
جیمز کانل، وکیل زندانیان گوانتانامو

اربیل (کوردستان٢٤) – یکی از وکلای زندان گوانتانامو، می‌گوید که با ایجاد زندان ویژه برای مسلمانان اهل سنت و نگهداری برخی از زندانی‌ها در خارج از مرزهای آمریکا، دو قانون بین‌المللی نقض شده‌اند.

جیمز کانل، وکیل زندانیان گوانتانامو، امروز دوشنبه شش نوامبر، در مصاحبه با شبکه خبری کوردستان٢٤، اعلام کرد که تاکنون بسیاری از زندانیان در گوانتانامو به سر می‌برند.

وی افزود که برخی از زندانیان حق آزادی دارند، اما بیش از دو دهه است که در زندان هستند. همچنین تاکید کرد که برخی دیگر طبق قوانین خاص آمریکا، محکوم شده‌اند.

و با اشاره به اینکه هنوز ٣٠ زندانی در گوانتانامو به سر می‌برند، اظهار داشت:"در نتیجه سیاست‌های آمریکا، پس از حوادث ١١ سپتامبر، در بین مردم این کشور ترس بسیاری ایجاد شده است. اکنون دو قانون بین‌المللی نقض شده‌اند. اول، با ایجاد زندان ویژه برای مسلمانان اهل سنت. دوم، با نگهداری برخی از زندانی‌ها در خارج از مرزها."

وکیل دادگستری، در رابطه با ملیت زندانیان، گفت:"از یمن، ایران، عربستان سعودی و کشورهای دیگر هستند... یکی از موکلان من سه سال پیش توسط سی آی ای دستگیر شد و از مجموع زندانیان، تنها یک زندانی آزاد شده است."

کانل، توضیح داد که بیشتر زندانیان نه طبق هیچ قانونی محکوم شده‌اند و نه تاکنون محاکمه شده‌اند. "قوانینی برای آزادی آنها صادر شده‌اند و هیچ خطری ندارند. تعداد کمی از آنها به جنایات جنگی محکوم شده‌اند."

به گفته وی، اگر زندانیان از گوانتانامو به آمریکا منتقل می‌شدند، بنا بر قانون اساسی آمریکا از حقوق آنها حمایت می‌شد، "اما با هدفی خاص در گوانتانامو زندانی شده‌اند."

وکیل زندانیان گوانتانامو، تایید کرد که زندانیان "شرایط بسیار سخت، از جمله شکنجه‌های سی آی ای/سازمان اطلاعات برون مرزی آمریکا را تحمل کرده‌اند."

وی گفت:"به خاطر بازدید سازمان‌های بین‌المللی که چندین بار از زندان شده است، وضعیت در طول زمان تغییر کرده، اما هنوز مشکلات زیادی وجود دارند."

زندان گوانتانامو، در خلیج گوانتانامو در جنوب شرقی کشور کوبا واقع شده است.

مقامات آمریکایی در سال ٢٠٠٢، افراد مظنون به ارتکاب به جرایم تروریستی را به زندان گوانتانامو منتقل کردند که هیچ یک از قوانین حقوق بشر در مورد آن اعمال نمی‌شود.

به رغم درخواست‌های پی در پی بین‌المللی برای تعطیلی گوانتانامو، دولت‌های ایالات متحده تاکنون در خصوص آن هیچ اقدامی نکرده‌اند.

ب.ن