مسرور بارزانی هنگام گذاشتن سنگ بنای دو طرح راهبردی در دهوک بر لزوم تولید مایحتاج عمومی در داخل تأکید کرد

کاهش وابستگی به کالاهای خارجی یکی از اولویت‌های دولت است
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان می‌گوید: توسعه‌ی بخش صنعتی و سایر بخش‌ها تأثیر بسزایی در توسعه کوردستان خواهد داشت.

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان روز یکشنبه ٢٨ آبان ۱۴۰۲، هنگام گذاشتن سنگ بنای دو پروژه راهبردی شهرک صنعتی و کارخانه‌ی بازیافت زباله در زاخو گفت: «این پروژه‌ها برای هزاران جوان اشتغال‌زایی کرده و اقتصاد اقلیم کوردستان را تقویت می‌کنند».

بارزانی خاطرنشان کرد: "توسعه‌ی بخش صنعتی و سایر بخش‌ها تأثیر بسزایی در توسعه‌ی کوردستان خواهد داشت و امروز کشورهایی در جهان پیشرفته محسوب می‌شوند که از نظر صنعتی مایحتاج روزانه انسان‌ها را تولید می‌کنند."

نخست‌وزیر با تأکید بر لزوم تأمین نیازهای روزانه‌ی اقلیم کوردستان و تلاش برای کاهش واردات کالا از خارج و با اشاره با احداث کارخانه‌ی بازیافت زباله گفت:  امروز موضوع حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی و پایش علمی آنها یکی از مسائل جهانی و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی بشریت است و ما در اقلیم کوردستان از این مشکلات و موانع دور نیستیم. ”

مسرور بارزانی در ادامه‌ی این سخنان گفت: "خدا را شکر خدا به ما این فرصت را داده است که بسیاری از وعده‌هایی که داده‌ایم را به مرحله عمل و طرح برسانیم. علیرغم همه‌ی بحران‌ها و موانع ایجادشده برای این کابینه با صبر شما، حمایت بخش خصوصی، سخت‌کوشی و وفاداری کارمندان دولت نه‌تنها سقوط نکرد، بلکه روزبه‌روز به  سوی موفقیت پیش رفت و به موفقیت‌های بزرگ‌تری دست خواهیم یافت.

نخست‌وزیر در بخش پایانی سخنان خود، ابراز امیدواری کرد که همه‌ی احزاب سیاسی داخل اقلیم کوردستان و دوستان مردم کوردستان در  جهان از برنامه‌های دولت حمایت کنند تا بتواند خدمات بیشتری را به مردم اقلیم کوردستان ارائه کند.

مسرور بارزانی در پایان ین سخنان، ضمن تبریک به مجریان این طرح‌ها گفت: "امیدوارم این طرح‌ها با کیفیت خوب اجرا شود و مردم زاخو، دهوک و کل کوردستان از آن بهره‌مند شوند.

طرح شهرک صنعتی زاخو در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار ساخته می‌شود که شامل ۱۰۸ کارخانه‌ی تولیدی مختلف می‌باشد که محصولات این کارخانه‌ها شامل مواد غذایی، آشامیدنی، بهداشتی می‌باشد که علاوه بر تأمین نیاز داخلی اقلیم کوردستان با مرکز و جنوب عراق هم صادر می‌شود.

طرح این شهرک صنعتی که با هزینه‌ی بالغ‌بر ۵۰ میلیارد دینار اجرا خواهد شد، همچنین  احداث ۱۶۰ سردخانه و ۸۰ انبار بزرگ میوه و تره‌بار خواهد بود. کارگاه‌های تعمیر خودروهای بزرگ و کامیون‌ها و ۲۴ نمایشگاه کامیون را دربر خواهد گرفت.

طرح بازیافت زباله نیز در زمینی به مساحت ١٠ هکتار با هزینه‌ی ۳۱ میلیارد دینار ساخته می‌شود و مدت‌زمان تکمیل پروژه یک سال و نیم است که ۸۰ درصد زباله‌ها را بازیافت می‌کند.