عملیات مشترک نیروی پیشمرگ و ارتش عراق در کوه قره‌چوغ

"برای تعقیب بقایای داعش"
نیروهای پیشمرگ کوردستان و ارتش عراق در حال انجام عملیات مشترک در کوه قره‌چوغ
نیروهای پیشمرگ کوردستان و ارتش عراق در حال انجام عملیات مشترک در کوه قره‌چوغ

اربیل (کوردستان٢٤) – نیروهای پیشمرگ اقلیم کوردستان و ارتش عراق، برای حصول اطمینان از رفع تهدیدات بقایای داعش به انجام عملیات مشترک، ادامه می‌دهند.

وزارت پیشمرگ اقلیم کوردستان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز چهارشنبه ٢٩ نوامبر، تیپ ١٤ پیاده با همکاری ارتش عراق و با هدف حفظ امنیت منطقه و رفع تهدید تروریست‌های داعش، در شمال کوه قره‌چوغ عملیات تعقیب و شناسایی انجام داد‌‌ه‌اند.

پیش از این در آن منطقه بین نیروی پیشمرگ و نیروهای ارتش عراق تنش‌هایی به وجود آمد که برای دو طرف تلفات جانی به دنبال داشت.

با این حال، اوضاع به سرعت بهبود یافت و در ٢ نوامبر، وزارت پیشمرگ و نیروهای مسلح عراق، برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، توافق‌نامه‌ای امضا کردند.

سرلشکر سیروان بارزانی، فرمانده محور شش نیروی پیشمرگ، در خصوص آن پیامی منتشر کرد و نوشت:" ما یک بازدید میدانی داشتیم و بر روی مواضع دقیق برای اطمینان از هماهنگی بهتر در راستای تامین امنیت منطقه، به توافق رسیدیم."

وی، پیش از این به کوردستان٢٤ گفته بود که بقایای داعش در حال زمینه‌سازی برای انجام تحرکاتی در کوه قره‌چوغ در نزدیکی مخمور هستند، "زیرا این منطقه فرصت‌های بیشتری برای مخفی شدن آنها دارد... ما با نیروهای عراقی چندین عملیات مشترک انجام داده‌ایم، اما بی‌نتیجه است. بقایای داعش در حال تجدید قوا هستند."

اگرچه حیدر عبادی، نخست وزیر وقت عراق، در سال ٢٠١٧ نابودی داعش در این کشور را اعلام کرد، اما بقایای آن گروه تروریستی هنوز به حملات پراکنده ادامه می‌دهند.

بقایای داعش هنوز به طور پراکنده در مناطق مختلف عراق، علیه مردم غیرنظامی، نیروی پیشمرگ کوردستان و ارتش عراق دست به حملات تروریستی می‌زنند.

عملیات‌های نیروی پیشمرگ کوردستان، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش و ارتش عراق، داعش را در این کشور به اندازه‌ای تضعیف نموده‌ که به گفته فرماندهان نیروهای ائتلاف، توانایی کنترل هیچ منطقه‌ای را ندارند.

ب.ن