احسان الشمری: آمریکا به تعداد حملات خود به گروه‌های مسلح در عراق و سوریه خواهد افزود

"دولت بایدن در اداره‌ی امور خاورمیانه شکست خورده است"

اربیل (کوردستان۲۴)- رئیس مرکز اندیشه‌ی سیاسی عراق می‌گوید؛ السودانی در حال حاضر نمی‌تواند مانع از حمله‌ی گروه‌های مسلح به پایگاه‌های آمریکا در عراق شود. وی گفت: ایالات‌متحده در حال افزایش حملات به گروه‌های مسلح در عراق و سوریه است.

احسان الشمری، رئیس مرکز اندیشه‌ی سیاسی در عراق چهارشنبه‌شب۶ دی‌ماه ۱۴۰۲)، هنگام شرکت در برنامه‌ی موضوع روز تلویزیون کوردستان۲۴ به میزبانی "ژینو محمد" گفت: "ایالات‌متحده نمی‌خواهد گروه‌های مسلح عراقی را در مقیاس وسیع هدف قرار دهد، زیرا در حال حاضر نمی‌خواهد به آن‌ها اعلام جنگ کند."

رئیس مرکز اندیشه‌ی سیاسی عراق افزود: ضعف آمریکا در منطقه به نفع عراق و اتحاد راهبردی در منطقه نیست و به نفع آمریکا نیست که در منطقه ضعیف ظاهر شود، زیرا عراق در منطقه به آمریکا نیاز دارد.

الشمری گفت: ضعف آمریکا در منطقه باعث گسترش قدرت ایران و تحمیل هژمونی آن در منطقه می‌شود.

رئیس مرکز اندیشه‌ی سیاسی عراق گفت که دولت عراق نمی‌خواهد بخشی از جنگ غزه باشد.

الشمری در مورد گروه‌های مسلح عراق گفت که نخست‌وزیر عراق همواره گفته است که این گروه‌ها غیرقانونی هستند و حملات آنها به منافع آمریکا در منطقه را محکوم کرده است.

وی گفت: "برای نخست‌وزیر عراق دشوار است که حملات گروه‌های مسلح در منطقه را در چنین زمانی متوقف کند. گفت‌وگوهایی بین آنها در جریان است، اما تمام تلاش‌های السودانی برای توقف حملات به پایگاه‌های آمریکا در منطقه ناکام مانده است".

به گفته‌ی الشمری، "ایالات‌متحده در حال افزایش تعداد حملات به گروه‌های مسلح در عراق و سوریه است و حملات آینده جدی‌تر خواهد بود."

انتفاض قنبر، رئیس کمیته‌ی دفاع از کوردها نیز که به‌طور زنده در برنامه‌ی موضوع روز کوردستان۲۴ شرکت کرده بود، گفت: "دولت بایدن می‌خواست در کارزار انتخاباتی ۲۰۲۴ وانمود کند که در دوره‌ی حکومت وی خاورمیانه آرام‌تر شده است و این موضوع به تغییراتی در سیاست آمریکا ازجمله توقف عملیات حمله گروه‌های مسلح نیابتی ایران و حمایت از گروه‌های چارچوب هماهنگی بود که به ایران نزدیک هستند و به‌موازات آن به ایران هم اجازه‌ی تولید نفت داد.

وی گفت: "بنابراین پس از حادثه ۷ اکتبر، به دلیل شکست سیاست بایدن، ناامیدی زیادی در کاخ سفید ایجاد شد."

انتفاض قنبر گفت: در دولت بایدن در مورد برخورد با ایران تردید وجود دارد، زیرا آنها نسبت به ایران نرم بوده و نمی‌توانند موضع سختی اتخاذ کنند که این یک شکست بزرگ برای دولت فعلی آمریکا است و به همین خاطر در اداره‌ی امور خاورمیانه شکست خورده‌اند.

وی افزود: السودانی اکنون در شرایطی قرار دارد که هیچ‌کس نمی‌خواهد در چنین شرایطی قرار بگیرد، زیرا نمی‌تواند حملات گروه‌های مسلح را کنترل کند.

رئیس کمیته‌ی دفاع از کوردها در واشنگتن توضیح داد که آمریکا خواهان گسترش جنگ در منطقه نیست، اما گروه‌های مسلح ایرانی به‌تدریج در حال گسترش جنگ در منطقه هستند. درنتیجه آمریکا نیز حملات خود به این گروه‌ها در عراق و سوریه را تشدید خواهد کرد، اما نمی‌تواند آن‌ها را به‌طور کامل کنترل بکند.

انتفاض قنبر گفت: آمریکا عراق را ترک نخواهد کرد، اما اگر ترامپ به قدرت بازگردد، در خاورمیانه به‌شدت با ایران مقابله خواهد کرد و به نرمش آمریکا در خاورمیانه پایان خواهد داد.