دکتر محمد احسان: مسرور بارزانی در اجلاس جهانی دولت‌ها شجاعانه از حق تعیین سرنوشت سخن گفت

"پیامی بود برای عراق، کشورهای منطقه و جامعه جهانی"
دکتر محمد احسان، کارشناس سیاسی
دکتر محمد احسان، کارشناس سیاسی

اربیل (کوردستان٢٤)- یک کارشناس سیاسی، می‌گوید که نخست وزیر اقلیم کوردستان در سخنان خود در اجلاس جهانی دولت‌ها موضوع احقاق حقوق ملی را برجسته کرد و شجاعانه از حق تعیین سرنوشت سخن به میان آورد و آن را پیامی برای عراق، کشورهای منطقه و جامعه جهانی، دانست.

دکتر محمد احسان، کارشناس سیاسی، امروز دوشنبه ١٢ فوریه، در مصاحبه با کوردستان٢٤، سخنرانی مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان در اجلاس جهانی دولت‌ها در دبی را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه حضور در چنین اجلاس‌هایی برای اقلیم کوردستان بسیار مهم است، گفت:" نخست وزیر در سخنان خود موضوع احقاق حقوق ملی را برجسته کرد و شجاعانه از حق تعیین سرنوشت سخن به میان آورد، که پیامی بود برای عراق، کشورهای منطقه و جامعه جهانی."

او همچنین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی برای حل مسائل مسئولیت دارد.

این کارشناس سیاسی تاکید که در خاورمیانه پس از مسئله فلسطین، مسئله کورد می‌آید "و مسئله کورد با پنهان‌کاری و توطئه‌چینی و نسل‌کشی حل نمی‌شود و راه‌حل برای آن یا تاسیس دولت است یا دموکراسی حقیقی."

نخست وزیر اقلیم کوردستان در نشست امروز اجلاس جهانی دولت، گفت:"ملت کورد یک خواسته مشروع دارد و می‌خواهد حق تعیین سرنوشت داشته‌ باشد." همچنین تاکید کرد که "نباید هیچکس از احترام گذاشتن به حقوق ملت‌‌ها هراس داشته باشد." و لازم دانست "به ملت‌ها اجازه داده شود آینده خود را ترسیم کنند."

برای سومین سال متوالی است که نخست وزیر اقلیم کوردستان، در اجلاس جهانی دولت‌‌ها شرکت می‌کند.

مسرور بارزانی، روز یکشنبه ١١ فوریه در پاسخ به دعوت ویژه مقامات بلند‌پایه امارات متحده عربی، برای شرکت در اجلاس یاد شده راهی آن کشور شد.

اجلاس جهانی دولت‌ها از ١٢ فوریه آغاز و تا ١٤ همین ماه، ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اقلیم کوردستان، در حاشیه اجلاس، با مقامات و اندیشمندان و صاحبان کار در جهان عرب، کشورهای منطقه و جهان دیدار خواهد داشت.

خبرگزاری امارات، گزارش داده است که اجلاس امسال، موضوع "شکل دادن به آینده دولت‌ها" را بررسی می‌کند و فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌ رو را مورد توجه قرار می‌دهد. همچنین بر مهم‌ترین مسائل جهان تمرکز می‌کند و یک رویکرد مشترک برای بهبود کار دولتی و تقویت همکاری بین دولت‌ها در سراسر جهان را مورد بحث قرار خواهد داد.

و نیز به اشتراک گذاری دانش و تخصص و برجسته سازی ایده‌ها و الگو‌های الهام‌بخش در کارهای دولتی، توجه می‌کند.

در اجلاس جهانی دولت‌ها – ٢٠٢٤، ٢٥ رهبر و نخست وزیر، بیش از ٨٥ سازمان بین‌المللی و موسسه جهانی، ١٤٠ هیئت دولتی و اندیشمند جهانی حضور دارند. و در آن ١١٠ نشست اصلی با شرکت ٢٠٠ شخصیت بین‌المللی برگزار خواهند شد.

همچنین ٢٣ نشست وزاری و اجرایی برگزار می‌شوند که بیش از ٣٠٠ وزیر دولت‌های مختلف در آن مشارکت خواهند داشت.

ب.ن