دیدار یک هیئت اتحادیه اروپا با استاندار دهوک

"وضعیت آواره و پناهندگان ساکن دهوک و طرح‌های فرهنگی بررسی شدند"
استاندار دهوک در دیدار با هیئت اتحادیه اروپا
استاندار دهوک در دیدار با هیئت اتحادیه اروپا

اربیل (کوردستان٢٤)- یک هیئت اتحادیه اروپا در دیدار با استاندار دهوک، وضعیت آواره و پناهندگان ساکن آن استان و طرح‌های فرهنگی را بررسی کردند.

استانداری دهوک در بیانیه‌ای اعلام کرد که علی تتر، استاندار دهوک، امروز چهارشنبه ١٤ فوریه از یک هیئت اتحادیه اروپا، استقبال کرده است.

بر پایه بیانیه، در این نشست اوضاع منطقه، وضعیت آواره و پناهندگان ساکن آن استان، طرح‌های فرهنگی و مربوط به میراث باستانی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

همچنین برنامه آینده اتحادیه اروپا در عراق و توسعه روابط دوجانبه از دیگر موضوع‌های مورد گفت‌وگو در این دیدار بوده‌اند.

در استان‌ دهوک تعداد قابل توجهی اردوگاه برای آواره و پناهندگان احداث شده‌اند که در شماری از آنها آوارگان داخلی از جمله‌ ایزدی‌ها و اعراب قربانی جنگ فرقه‌ای در عراق و همچنین پناهندگان جنگ داخلی سوریه، اسکان داده‌ شده‌اند.

دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده است که بخش عمده هزینه‌های میزبانی از آواره و پناهندگان توسط دولت و قسمتی نیز از سوی سازمان‌های خیریه منطقه‌ای و بین‌المللی تامین می‌شود.

دهوک، یک استان مهم اقلیم کوردستان است که دارای محوطه‌ها و آثار باستانی ارزشمند و تاریخی است که توجه باستان‌شنان را به خود جلب کرده است.

باستان‌شناسان خارجی در چارچوب قراردادهایی با سازمان میراث فرهنگی اقلیم کوردستان، در کشف و ترمیم محوطه‌ها و آثار باستانی استان دهوک، نقش بسزایی دارند.

استان دهوک با استان شرناخ در شمال کوردستان/کوردستان ترکیه هم‌مرز است و گذرگاه ابراهیم خلیل آن استان، از نظر تجاری جایگاه ویژه‌ای به آن داده است.

دهوک همچنین با استان حسکه در غرب کوردستان/ کوردستان سوریه، مرز مشترک دارد.

ب.ن