کمیسیون عالی انتخابات عراق: برای برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان آمادگی داریم

"در تاریخی که رئیس اقلیم کوردستان معین کرده است"
جمانه غلای، سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق
جمانه غلای، سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق، می‌گوید برای برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان در تاریخی که رئیس اقلیم معین کرده است، آمادگی دارند.

جمانه غلای، سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق، امروز دوشنبه ٤ مارس، اعلام کرد که کمیسیون آمادگی دارد در تاریخی که رئیس اقلیم کوردستان برای برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم معین کرده است، انتخابات را برگزار کند.

وی افزود:"ما تاکید داریم که انتخابات بر مبنای استانداردهای بین‌المللی و به شیوه‌ای شفاف و سالم برگزار شود."

همچنین اعلام کرد که حدود ٣٨ حزب سیاسی برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون احتمال داد که هزار و ٢٦٦ مرکز رای‌گیری در حوزه‌های انتخاباتی افتتاح شوند.

این در حالی است که ریاست اقلیم کوردستان، روز یکشنبه ٣ مارس، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم با صدور یک فرمان رسمی، روز ١٠ ژوئن ٢٠٢٤ را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات دور ششم پارلمان کوردستان، معین کرده است.

رئیس اقلیم پیش از این چند بار تاریخ برگزاری انتخابات را معین کرده است، اما برگزاری آن به دلیل به تعویق افتادن نشست دادگاه فدرال برای رسیدگی به شکایت در خصوص سهم جوامع از کرسی‌‌‌های پارلمان، به تعویق افتاده است.

دادگاه فدرال در ٢١ فوریه با صدور حکمی کرسی‌های پارلمان کوردستان را از ١١١ به ١٠٠ کاهش داد و در نتیجه آن جوامع از داشتن نماینده در پارلمان محروم شدند. همچنین اقلیم کوردستان به چهار حوزه انتخاباتی تقسیم شد و مسئولیت برگزاری انتخابات به عهده کمیسیون عالی انتخابات عراق، گذاشته شد.

سازمان ملل متحد و کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و هلند، حمایت خود را از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان، اعلام کرده‌اند.

ب.ن