مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ادامه‌ی افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ در ایران خبر داد

شورای حکام پیش‌تر خواهان همکاری بیش‌تر ایران شده بود
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

اربیل (کوردسان٢٤)- مدیرکل آژانس، در گزارشی به نشست حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ویان، از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران خبر داده و از رویکرد تهران در کاهش همکاری با آژانس انتقاد کرد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش گفت: «ذخایر اورانیوم غنی شده ایران همچنان در حال افزایش است، هر چند که میزان اورانیوم غنی شده تا سطح ۶۰ درصد اندکی کاهش یافته است.»

شورای حکام پیش از این در قطعنامه‌ای از ایران خواسته بود که با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های اعلام‌نشده همکاری کند و در بصورت "فوری و ضروری" این باره  توضیح دهد.

رافائل گروسی به گذشت سه سال از تصمیم تهران مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی در این گزارش نوشت: هیچ پیشرفتی در حل و فصل مسائل باقی مانده پادمان اِن‌پی‌تی حاصل نشده، ایران توضیحات فنی معتبری برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده و آژانس را از مکان یا مکان‌های فعلی مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع نکرده است".

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های غربی که نخواستند نامشان فاش شود، روز دوشنبه ۱۴ اسفند گزارش کرد که آمریکا نمی‌خواهد با توجه به مناقشه خاورمیانه با تصویب یک قطعنامه‌ی دیگر علیه ایران در شورای حکام، تنش‌های دیپلماتیک را تشدید کند.

رویترز به نقل از منابع خود گزار کرد که البته سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان که در هماهنگی با آمریکا عمل می‌کنند، متن قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند و برای تصویب آن اصرار می‌ورزند. این منابع مطلع افزوده‌اند که واشنگتن با اتخاذ مواضع سختگیرانه در مورد برنامه‌ی هسته‌ای ایرانی مخالفت می‌کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر گفته بود که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۷ برابر بیشتر از حد توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی موسوم به "برجام" رسیده است.