تجمع ایرانیان مقیم دیگر کشورها در محکومیت صدور حکم اعدام توماج صالحی

توماج صالحی در ایران به جرم براندازی به اعدام محکوم شده است

اربیل (کوردستان ۲۴)– گروه‌هایی از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای محکومیت صدور حکم توماج صالحی و اعلام حمایت از این خواننده معترض، در شهرهای مختلف جهان در خیابان حضور یافتند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

این اعتراض‌ها در سه روز گذشته در کشورهای مختلف اروپا، آمریکا و استرالیا برگزار شده و فراخوان‌هایی نیز برای ادامه‌ی تجمعات در روز یکشنبه ۹ اردیبهشت در برخی از شهرهای دیگر منتشر شده است.

روز شنبه، هشتم اردیبهشت، شماری از ایرانیان مقیم شهرهای ژنو سوئیس و پراگ، پایتخت جمهوری چک، با در دست داشتن عکس‌هایی از توماج صالحی به خیابان آمدند. نظیر این راهپیمایی در شهرهای مختلف آلمان از جمله کلن، هامبورگ، هانوفر و دوسلدورف، در سوئد در شهرهای استکهلم و مالمو و نیز در پایتخت دانمارک، کپنهاگ نیز برگزار شد.

ایرانیان کانادا در شهرهای ونکوور و مونترال نیز به خیابان آمده و علیه حکم اعدام صادر شده توسط دادگاه انقلاب اصفهان برای توماج صالحی شعار دادند.

روز شنبه در ایالات متحده آمریکا شهرهای واشنگتن، نیویورک و سانفرانسیسکو صحنه تظاهرات ایرانیان برای اعلام حمایت از این رپر معترض ایرانی بودند.

روز یکشنبه گروه‌هایی از ایرانیان در شهرهای ولینگتون نیوزیلند و آدلاید استرالیا نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواهان لغو حکم اعدام توماج صالحی شدند.

در فرانسه نیز فراخوانی برای برگزاری راهپیمایی در روز یکشنبه در پاریس برای اعلام حمایت از توماج صالحی منتشر شده است.

توماج صالحی، رپر ایرانی که یک بار در سال ۱۴۰۰ بازداشت و سپس آزاد شده بود، از آبان ماه ۱۴۰۱ تاکنون در زندان دستگرد اصفهان محبوس است

چهارشنبه‌ی گذشته امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی اعلام کرد که پس از نقض حکم زندان موکلش در دیوان عالی کشور، حکم او در بازگشت به دادگاه انقلاب اصفهان به جای تخفیف به اعدام تغییر یافت.