سناتورها و نمایندگان کنگره به بایدن: حمایت از کوردها را پیش شرط سفر السودانی به عراق قرار بده

"دولت عراق در کنار ایران علیه هم‌پیمانان کورد ما عمل می‌کند"
کنگره آمریکا
کنگره آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤)- شماری از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا از رئیس جمهور آن کشور خواستند حل اختلافات بین اربیل و بغداد را برای سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن، پیش شرط قرار دهد.

هشت سناتور و نماینده کنگره آمریکا، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، خواستار آن شده‌اند که کاهش نفوذ ایران در عراق و حمایت از اقلیم کوردستان، به عنوان پیش شرط برای استقبال از محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در واشنگتن، در نظر گرفته شود. همچنین سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق، اختصاص داده شود و صادرات نفت اقلیم از سر گرفته شود.

پیش از این، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به السودانی گفته است که قبل از سفر به آمریکا اختلافات را با اقلیم کوردستان، برطرف کند.

در نامه آمده است که دولت عراق از دوستان نزدیک ایران است و هر سال مبلغ سه میلیاردلار برای شبه‌نظامیان حشدالشعبی هزینه می‌کند. و تاکید شده است که شبه‌نظامیان ١٨٠ بار به نیروهای آمریکا در اقلیم کوردستان، حمله کرده‌اند.

نامه، یادآور شده است که دولت عراق از اینکه در خرید برق و گاز طبیعی از ایران، با دلار آمریکایی معامله می‌شود، چشم پوشی می‌کند.

و با بیان اینکه اقلیم کوردستان یک شریک مهم آمریکا است، خاطرنشان کرده که دولت عراق در کنار ایران، علیه هم‌پیمانان کورد ما اقدام می‌کند. حقوق مردم را قطع کرده و صادرات نفت اقلیم را که پایه اقتصاد آن است، متوقف کرده است.

سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا از رئیس جمهور آن کشور خواسته‌اند که "فورا نفوذ ایران در عراق را کاهش دهید و حمایت از شرکای کورد را به عنوان پیش شرط سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن در نظر بگیرید. باید کاری کنید که فورا استحقاقات مالی اقلیم کوردستان تخصیص داده شوند و نفت انباشت شده که در بندر جیحان ترکیه متوقف شده است به فروش برسد. از ورود دلار از عراق به ایران، جلوگیری کنید."

قرار است السودانی ١٥ آوریل به آمریکا سفر کند و در کاخ سفید با رئیس جمهور آن کشور دیدار داشته باشد.

متن نامه:

 

ب.ن