شبه‌نظامیان کتاب حزب‌الله پایگاه نیروهای ائتلاف در سوریه را مورد حمله‌ قرار دادند

نیروهای امنیتی عراق در پی دستگیری عاملان این حمله هستند
کتائب حزب‌الله عراق
کتائب حزب‌الله عراق

اربیل (کوردستان۲۴)- خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع امنیتی عراق گزارش کرد که شامگاه یکشنبه ٢ اردیبهشت ۱۴۰۳، دست‌کم پنج فروند راکت از شهرک زمار به طرف یکی از پایگاه‌های نظامی نیروهای ائتلاف در شمال سوریه شلیک شد.

این حمله یک روز پس از بازگشت محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال، از سفر به واشینگتن و دیدار او با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، انجام شده است.

ساعاتی پس از این حمله گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله اعلام کرد که در واکنش به عدم پیشرفت در مذاکرات میان السودانی با مقامات ایالات متحده بر سر خروج نیروهای آمریکایی از عراق تصمیم گرفته است که حملات خود را به نیروهای ائتلاف بین‌المللی از سربگیرد.

این گروه در اطلاعیه‌ای نوشت: "اتفاقی که لحظاتی قبل افتاد، شروع ماجرا بود."

دو منبع امنیتی و یکی از مقامات ارشد نظامی عراق در توصیف این حمله راکتی به خبرگزاری رویترز گفتند، خمپاره‌انداز در پشت وانت کوچکی بود که در شهرک زمار، واقع در مرز عراق و سوریه پارک شده بود.

این مقام نظامی عراق به‌شرط عدم انتشار نام خود اظهار کرد که وانت مورد اشاره به دلیل انفجار راکت‌های عمل‌نکرده آتش گرفت درحالی‌که آن لحظه هواپیماهای جنگی نیز بر فراز زمار بودند.

یک افسر ارتش عراق گفت که وانت یادشده در اختیار نیروهای عراقی است و تحقیقات نشان می‌دهد که هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

وی افزود: "تا انجام تحقیقات نمی‌توانیم تأیید کنیم که هواپیماهای جنگی ایالات متحده این وانت را بمباران کردند یا نه."

"واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق" نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای عراقی عملیات بازرسی و جست‌وجوی گسترده‌ای را برای هدف قراردادن مهاجمان در نزدیکی مرز سوریه انجام دادند و تأکید کرد که مهاجمان به دست عدالت سپرده خواهند شد.

واحد اطلاع‌رسانی عراق افزود: "ما با نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق در ارتباطیم و اطلاعاتی را که داریم در اختیارشان قرار می‌دهیم."