اردوغان خواستار استفاده از تومان و لیره در تجارت با ایران شد

ارزش پول ملی ایران و ترکیه در برابر ارزهای خارجی در حال کاهش مداوم هستند

K24 - اربیل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خواهان استفاده از پول ملی ایران و ترکیه در معاملات بین دو کشور شد.

اردوغان شنبه شب اول اردیبهشت در مصاحبه‌ای با شبکه خبری NTV ترکیه اظهار داشت با استفاده از پول‌های ملی در مراودات تجاری می‌توان از فشارهای ناشی از نوسانات در نرخ ارزهای خارجی بر پول ملی کاست.

به گزارش دویچه ‌وله، اردوغان در این باره به تجارت با ایران اشاره کرد و گفت در تجارت با ایران می‌توان از لیره و تومان استفاده کرد.

همچنین گفت اگر تجارت با ایران با تمرکز بر روی طلا صورت بپذیرد بهتر است، اما در غیر این صورت می‌توان در تجارت با ایران از تومان و لیره نیز استفاده کرد.

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: هنگامی که گردشگر ایرانی به ترکیه می‌آید خواهد توانست با تومان هر گونه خرید خود را انجام دهد. هنگامی که شهروندان ترکیه نیز به ایران می‌روند به همان شکل قادر خواهند بود خریدهای خود را با لیره انجام دهند.

افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در باکو و کیف به وب سایت مذکور گفته است اگر مبنایی پیدا بشود به نظر من این طرح اجرایی خواهد شد و تسهیل و رونق تبادلات تجاری بین دو کشور در پی خواهد داشت.

حجم مبادلات تجاری میان ترکیه و ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار  است.

شهر وان در کردستان ترکیه در ماه فروردین مقصد هزاران گردشگری ایرانی بود.

ارزش پول ملی ترکیه همانند تومان در برابر ارزهای خارجی بویژه دلار به طور کم سابقه‌ای کاهش یافته است.

دولت ایران پس از کاهش بی سابقه ارزش تومان در صدد جایگزینی یورو و همچنین استفاده از تومان و پول رایج کشورهایی همچون روسیه، هند و ترکیه در تجارت با آنها است.

رئیس اتحادیه توزیع‌کنندگان گوشت گوسفند روز 30 فروردین به خبرگزاری ایسنا گفت نوسانات نرخ دلار باعث افزایش قاچاق دام زنده به خارج شده و گرانی گوشت قرمز در پی داشته است.