گزارشگر ویژه سازمان ملل خواهان پایان دادن ممنوعیت سفرش بە ایران شد

سازمان عفو بین‌الملل از احتمال اعدام زندانی ٢٤ساله کرد در زندان ارومیە خبر دادە است

 اربیل (کردستان٢٤ )- جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر از سوی سازمان ملل در ایران که در تیر ماه برای این مقام برگزیده شد، در نخستین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور، از تهران خواسته‌است به ممنوعیت سفرش بە ایران پایان داده و به او اجازه ورود دهند.

جاوید رحمان در نخستین گزارش خود، با مروری بر گزارش‌های پیشین از سوی سازمان ملل و نهادهای ناظر، بار دیگر شماری از نگرانی‌های موجود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را برشمرده ‌است: از جمله این موارد نقض حق زندگی (اعدام‌ها)، به‌طور مشخص اعدام متهمان نوجوان، شکنجه، حق آزادی تجمع، آزادی بیان و عقیده، حقوق زنان، تبارها و باورمندان به دین‌ها و آیین‌های مختلف، به شمار می‌روند.

همزمان با این درخواست جاوید رحمان، سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۹ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد زینب سکانوند، زندانی ۲۴ ساله کرد به انفرادی انتقال یافته و قرار است، سه‌شنبه ۱۰ مهر در زندان ارومیه اعدام شود.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه این سازمان در واکنش به این خبر از مقام‌های ایران خواست "فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را متوقف کنند." او تاکید کرد سکانوند زمانی که تنها ۱۷ سال داشته به اتهام قتل همسرش بازداشت و محکوم به اعدام شد. او در سن ۱۵ سالگی ازدواج کرده بود.

جاوید رحمان در عین حال خواستار توجه و مذاکره در مورد مسائل دیگری شده که موجب نگرانی ناظران حقوق بشر است. جمله نقض حقوق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، وضعیت مدافعان حقوق بشر، وضعیت زندانیان دوتابعیتی و اتهام‌های مربوط به اعدام‌های دست‌جمعی در دهه ۱۳۶۰ از جمله مسائلی است کە جاوید خواهان پیگیری آن است.

جمهوری اسلامی تاکنون گزارشگر ویژە سازمان ملل را بە همکاری با گروههای مخالف در خارج از این کشور متهم کردە و از ورود وی به ایران جلوگیری کرده است.

/چللب