آمریکا به ایران هشدار داد

اختلال در آزادی رفت و آمد کشتی‌ها قبل از هر چیز باعث تضعیف ایران خواهد شد

اربیل (کردستان24)- یک مقام دولتی آمریکا درباره تهدیدات ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز به تهران هشدار داد.

پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز دوم اردیبهشت ماه با عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران، تصمیم به صفر رساندن صادرات نفت این کشور گرفت، سپاه پاسداران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد.

علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران همان روز به شبکه دولتی «العالم» گفت: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم، آن را خواهیم بست.

به گزارش رویترز، یک مقام دولتی آمریکا روز جمعه ششم اردیبهشت در واکنش گفت چنین حرکتی به ضرر ایران و متحدان آن تمام خواهد شد.

وی در ادامه گفت: هرگونه تلاش برای اختلال در آزادی رفت و آمد کشتی‌ها قبل از هر چیز باعث تضعیف ایران خواهد شد و پس از آن جامعه جهانی را در برخواهد گرفت.

برای نخستین بار حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سال گذشته تهدید به بستن تنگه هرمز کرد.

روحانی روز  12 تیرماه 97 در جمع شماری از ایرانیان مقیم سوئیس اعلام کرد «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که میخواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید».

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با اعلام حمایت خود از اظهارات روحانی گفت این سیاست واقعی جمهوری اسلامی است.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در نامه‌ای به روحانی آمادگی خود را برای اجرا کردن هشدارهای وی نشان داد.

بیل اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا روز 13 تیرماه در واکنش به اظهارات روحانی گفت: «نیروی دریایی آمریکا و متحدان آن در منطقه آماده‌اند که آزادی رفت و آمد و جریان آزاد تجاری را در هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، برقرار کنند».

در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، قایق‌های سریع  السیر سپاه پاسداران به طور مداوم در رفت و آمد ناوبر و کشتی‌های جنگی آمریکا اختلال ایجاد می‌کردند.

پس از به قدرت رسیدن ترامپ، رویارویی قایق‌های سپاه با کشتی‌های آمریکا به صفر رسید و ترامپ چندین بار به این امر اشاره کرده است.

رسانه‌های آمریکایی روز ششم بهمن 96 به نقل از مقام‌های نظامی ایالات متحده از توقف رویارویی قایق‌های سریع سپاه پاسداران با کشتی‎‌های جنگی آمریکا در خلیج گزارش دادند.

ترامپ در کارزار انتخاباتی سال 2016 گفت در صورت رئیس جمهور شدن به ارتش اجازه شلیک به قایق‌های ایرانی که برای کشتی‌های ما مزاحمت ایجاد کنند، خواهم داد.