Yıldıray Oğur: "Kürt siyaseti, Kürtlerin İstanbul’daki gücünü yeterince kullanmıyor"

Yazar ve gazeteci Yıldıray Oğur
Yazar ve gazeteci Yıldıray Oğur

HABER MERKEZİ

Yazar ve gazeteci Yıldıray Oğur, “İstanbul seçimlerinde Kürtlerin kime oy vereceği konusu (Kürtlerin) büyük bir güç olduğunu gösteriyor.” dedi.

Kurdistan24’e konuk olan Oğur, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son seçimi olup olmayacağı sorusu üzerine, “Erdoğan’ın anayasa olarak son seçimi olacak, fakat anayasalar değişebiliyor. Anayasa değişikliğiyle ya da erken seçimle Cumhurbaşkanının seçilme hakkı olacak. Muhtemelen bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son seçimi olmayacak. 2028’de de aday olacak. Bu siyasi bir hamle.” ifadesini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) daha önce çok büyük milletvekili kalabalığıyla meclise girerek popüler hale geldiğini belirten Oğur, “Fakat 2015’ten sonrasında HDP’nin oyları yüzde 8’e düştü. Şu anda hiçbir belediyesi yok. İktidarla çok büyük bir kavga içinde. Siyasetçileri tutuklandı. Halbuki siyaseten büyük bir güç kaybına uğradı. Türkiye’de Kürtlerin bir demografik üstünlüğü var. Bu siyasete de yansıyor artık. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul seçimlerinde Kürtlerin kime oy vereceği konusu üzerinden gidiliyor. Bu, Kürtlerin büyük bir güç olduğunu gösteriyor aslında. Fakat, Kürt siyaseti bu gücünü yeterince kullanmıyor.” dedi.

Kürt meselesinin çözüm sürecinin artık savaşla değil, diyalog yoluyla çözüleceğinin ortaya konmuş olduğunu kaydeden  Oğur, “O yüzden savaşmak veya çatışmak fikri çok gerilere düştü. Fakat Kürt siyaseti bunu taşıyamıyor. Çünkü bir tarafta bir silahlı örgüt var. DEM Parti’nin, diğer partileri de içine alma ittifak girişimleri oldu. Fakat, ilginç olan şey Türkiye’deki siyasi tartışmalarda bundan 10 yıl önce Kürt meselesi denince herkes PKK’den bahsederdi. Şimdi DEM Parti ya da HDP’den bahsediliyor. Eskiden Öcalan’dan ya da Kandil’deki komutanlardan bahsediliyordu. Şimdi ise Selahaddin Demirtaş’tan bahsediliyor. Bir değişim var burada, aslında çözüm süreci belki başarısız oldu ama mesele siyasileşti. Şimdi DEM Parti mecliste MHP’den daha kalabalık bir parti.” ifadelerini kullandı.