İmamoğlu'ndan ilk açıklama: Fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmekte

HABER MERKEZİ 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Şu an gördüğümüz fotoğraf bizi memnun etmekte." dedi.

Mevcut İBB Başkanı İmamoğlu, seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasaklarının kaldırılmasının ardındanCHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile birlikte açıklamada bulundu.

İmamoğlu, "Şu an itibariyle yüzde 40'a doğru giden bir oranda veriye sahibiz. Şunu söyleyebilirim ki vatandaşımızın bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda. İyi verilerle şu an sonuçları takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Şu an görmüş olduğumuz fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmekte." diyen İmamoğlu, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikli olarak İBB oyları tasnif ediliyor. Bu noktada ilk olarak İBB oyları görebiliyoruz. Ancak bizim için en az İBB verisi kadar önemli iki döküman daha var. Biri ilçe başkanlığı, bir diğer ilçe meclis üyesi verisi. Her iki tutanak da bizim istediğimiz verilerin bütüncül sonucunu oluşturmakta. Bütün vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sürece göre yine İl Başkanım Özgür Çelik'le birlikte sizlerin huzuruna geleceğim ve açıklama yapacağız."

Türkiye genelinde bugün saat 8.00 itibariyle başlayan mahalli idareler genel seçimleri için oy verme işlemi, saat 17.00 itibarıyla sona erdi. 

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, YSK önünde yaptığı açıklamada yayın yasağının kaldırıldığını duyurdu.

Yener, yayın yasağını delerek seçim sonuçlarını paylaşan kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını aktardı. 

YSK kararına göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ile Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi ise saat 16.00'da sona erdi.

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu, 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapıldı.