Diyarbakır'da mazbata yarın verilecek aynı saate belediye toplantısı konuldu

HABER MERKEZİ 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni 31 Mart yerel seçimlerinde kazanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları seçilen DEM Partili Serra Bucak ve Doğan Hatun’un mazbatalarını yarın alınması planlanırken, halen belediyeyi yönetmekte olan kayyumun mazbatanın verileceği saate Belediye Meclis toplantısı koyduğu belirtildi.

Mazbatanın yarın alınması planlanırken, DEM Parti'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, kayyum yönetimindeki Diyarbakır Belediyesinde mazbatanın alınacağı saat 11.00’e belediye meclis toplantısı konulduğu duyuruldu.  

DEM Parti'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Diyarbakır kayyımı, Belediye Eş Başkanlarımızın mazbata alacağı saate belediye meclisi toplantısı koyarak giderayak yeni kararlar almak istiyor. Mazbataların geciktirilerek verilmesinin nedeni böylece ortaya çıkmıştır.” şeklinde fikir beyan edildi.

“İktidarın kayyımı son anda bile halkımıza ve belediyeye ait olanları yandaşlarına peşkeş çekmeye çalışıyor.” denilen açıklamada, “Sorumluları uyarıyoruz; hukuk önünde hesabını vereceğiniz adımlar atmayın, halk iradesine saygı duyun!" çağrısı yapıldı.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da söz konusu karara X hesabından yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

"Diyarbakır’daki Kayyımı Uyarıyoruz!” diyen Hatimoğulları, “31 Mart’ta Amed halkı büyük bir oyla kayyım politikasının iflas ettiğini ilan etmiştir. Amed halkının iradesini yok sayan, kaynakları talan eden halk düşmanı kayyım, yarın 11.00’da belediye eş başkanlarımızın mazbata alacağı saate meclis toplantısı almış. Kayyımın alacağı kararlar aynen kendisinin varlığı gibi meşru değildir.” dedi.

İktidara “Halk düşmanlığından vazgeçin.” şeklinde çağrı yapan Hatimoğulları, “Alacağınız hiçbir kararı tanımadık, tanımıyoruz!" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da X hesabından açıklamada bulunurken, Belediye Meclisinin alacağı kararların kendileri için yok hükmünde olduğunu bildirip, belediye bürokratlarına, “Bu suça ortak olmayın, hükümsüz ve hukuksuz kararların altına imza atmayın.” diye seslendi.

“Gaspçı ve talancı Diyarbakır Kayyımına Sesleniyoruz: Halkın Evinden ve Kaynaklarından Elini Derhal Çek!” diyen Bakırhan, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Yarın saat 11.00’de Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız mazbatalarını alıyor. Aynı saatlerde halkın kaynaklarını peşkeş çekmek ve talan için belediye meclisini toplama kararı alan gaspçı kayyıma sesleniyoruz: Meşru değilsin, yönetme ehliyetin yok, halkın evinden elini derhal çek.

Alacağın kararlar hukuki değil, yok hükmündedir ve gider ayak alacağın hiçbir kararı tanımıyoruz. Yapacağın her türlü hukuk dışı kararın hesabını yargı önünde soracağız.

Bütün büyükşehir belediye bürokratlarına da sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın, hükümsüz ve hukuksuz kararların altına imza atmayın.”