Basım Awadi'den Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatı konusunda açıklama

Kalkınma Yolu projesi Kürdistan Bölgesi'ndeki şehirleri de kapsayacak

HABER MERKEZİ 

Irak Hükümet Sözcüsü Basım Awadi, Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatına başlanması ve sorununun çözümü konusunda Bağdat'a büyük bir güven olduğunu belirtti.

Kurdistan24’e özel açıklamalarda bulunan Basım Awadi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ziyaretinin “önemli ve tarihi olup, Bağdat ile Ankara arasındaki ikili ilişkilerde tarihi bir dönüm noktasının başlangıcına işaret ettiğini”  dile getirdi.

İlişkilerin sıfırdan başlayacağını ve bir anlamda güvenlik, su, ticaret, tarım ve diğer konulara odaklanılacağını kaydeden Sözcü Awadi, Kürdistan Bölgesi petrolünün ihracatı, ticaret ve sınır kapıları konularını ele aldıklarını söyledi.

Irak Hükümet Sözcüsü, “Kürdistan Bölgesi, Irak coğrafyasının çok önemli bir parçası ve Irak'taki tüm ticaret alışverişleri Kürdistan Bölgesi üzerinden olacak. İlerleyen süreçte Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe de Kalkınma Yolu projesine dahil edilecek.” dedi.

“Irak'ın İran'la imzaladığı güvenlik anlaşmasının bir benzerini Türkiye ile de imzalayarak PKK'nin Irak'ta askeri operasyon yapmasını engelleyip BM gözetiminde siyasi mülteci haline gelmesini sağlayabilir.” diyen Basım Awadi, Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatına başlanması ve sorununun çözümü konusunda Bağdat'a büyük bir güven olduğunu ve bu konuda birçok görüşme gerçekleştirildiğini dile getirdi.