استقبال دولت اقلیم کوردستان از گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا

این نتیجه سیاست حکیمانه دولت اقلیم کوردستان در راستای زندگی مسالت‌آمیز میان تمام ادیان و اقوام کوردستان می‌باشد
دیندار زیباری هماهنگ کننده امور بین‌الملل در دولت اقلیم کوردستان
دیندار زیباری هماهنگ کننده امور بین‌الملل در دولت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ٢٤) – دولت اقلیم کوردستان از گزارش سالانه وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره آزادی ادیان در جهان، استقبال کرد. در این گزارش تاکید شده که پیروان ادیان مختلف می‌توانند به طور آزادانه در اقلیم کوردستان مراسم‌ها و آیین‌های مذهبی خود را برگزار کنند.

دیندار زیباری هماهنگ کننده امور بین‌الملل در دولت اقلیم کوردستان ضمن استقبال از گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، اظهار داشت که این نتیجه سیاست حکیمانه دولت اقلیم کوردستان در راستای زندگی مسالت‌آمیز میان تمام ادیان و اقوام کوردستان می‌باشد. وی تاکید کرد هر زمانی که منطقه و عراق دستخوش بحران است، اقلیم کوردستان پناهگاه آرامی برای تمام اقلیت‌ها می‌باشد.

اکنون از مجموع ١١١ کرسی پارلمان کوردستان، ١١ کرسی به ترکمان، کلدانی و آشوریان و ارمن‌ها اختصاص داده شده و دبیر پارلمان کوردستان نیز ترکمان می‌باشد. همچنین دو وزیر مسیحی و ترکمان در کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان فعالیت دارند.

به گفته آقای زیباری چندین قانون در اقلیم کوردستان تصویب شده که تاکنون در کشورهای منطقه‌ای وجود ندارند، همانند قانون‌های حفاظت از اقلیت‌ها و روزهای تعطیلی اقوام و ادیان، قانون زبان‌های رسمی، تغییر نام وزارت اوقاف و امور اسلامی به وزارت اوقاف و امور دینی و مجوز ساخت کلیسا در مناطق کوردستان.

بر پایه گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا، وزارت اوقاف اقلیم کوردستان به ادیان مختلف رسمیت بخشیده و پیروان ادیان مختلف می‌توانند به طور آزادانه در کوردستان مراسم‌ها و آیین‌های مذهبی خود را برگزار کنند، اما در عراق غیر از پیروان دین اسلام این فرصت برای پیروان دیگر ادیان در حد لازم فراهم نیست.