وزارت خارجه‌ی ایران بخش‌هایی از بیانیه‌ی پایانی نشست گروه هفت را به‌شدت محکوم کرد

گروه هفت ایران را به نقض حقوق بشر، توسعه‌ی برنامه‌ی موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه متهم کرده است

اربیل(کوردستان ۲۴)- سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران گروه هفت بخش‌هایی از این بیانیه را به‌شدت محکوم کرد. در این بیانیه نقض حقوق بشر، برنامه‌ی موشکی و "فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ی" ایران در منطقه محکوم‌شده است.

  ناصر کنعانی، سخنگوی جدید وزارت خارجه‌ی ایران سه‌شنبه هفتم تیر در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران کشورهای گروه هفت در آلمان گفت: "ما بخش‌هایی از بیانیه‌ی نهایی سران کشورهای عضو گروه هفت که علیه جمهوری اسلامی ایران است را به شدت محکوم می‌کنیم".

در بخشی از بیانه‌ی پایانی نشست گروه هفت، جمهوری اسلامی به خاطر تداوم نقض حقوق بشر، ازجمله بازداشت‌های خودسرانه و افزایش مجازات اعدام، برنامه موشکی این کشور و فعالیت‌های بی ثبات کننده آن در منطقه محکوم شده است.

اعضای گروه هفت هم‌چنین از ایران خواسته‌اند تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک و اشاعه تسلیحات هسته‌ای مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف کند و برای انجام تعهدات قانونی خود، اطلاعات فنی معتبری که آژانس برای شفاف‌سازی و حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده نیاز دارد را فوراً تحویل دهد.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران این موارد را "بی‌پایه، یک‌جانبه، و ناعادلانه" دانست و گفت: «بیانیه‌ی سران گروه هفت، عامدانه نقض فاحش توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و اعمال تحریم‌های غیرقانونی حداکثری علیه ملت شریف ایران را نادیده می‌گیرد».

او هم‌چنین مدعی شد که بیانیه اتهاماتی "بی‌اساس" در مورد عدم همکاری‌های پادمانی جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زده است. خبرگزاری فارس به نقل از کنعانی نوشت که جمهوری اسلامی بر "تعهد صریح" خود مبنی بر اینکه "ایران هرگز نباید سلاح اتمی تولید کند" تأکید می‌کند، اما  برنامه موشکی ایران "هرگز قابل‌مذاکره و مصالحه نیست".

کنعانی هم‌چنین از بخشی از بیانیه که به مسئولیت جمهوری اسلامی در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران مربوط می‌شود، انتقاد کرد. سران کشورهای گروه هفت در بیانیه پایانی به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی از سوی جمهوری اسلامی نیز اشاره و اعلام کردند، از ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای "مسئول شناختن ایران" در مورد سرنگون کردن پرواز ۷۵۲ حمایت خواهند کرد.

/ا.م