سایه‌ی اعتراضات ایران بر روابط ایران و غرب

فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی نیروی انتظامی ایران می‌گوید اعتراضات در این کشور پایان یافته است
ادامه‌ی اعتراضات در ایران
ادامه‌ی اعتراضات در ایران

اربیل(کوردستان ۲۴)- اعتراضات در پایتخت و بسیاری از شهرهای ایران در حالی روز شنبه ٢٣ مهرماه وارد پنجمین هفته‌ی خود شد که این حوادث بر روابط ایران و کشورهای غربی ازجمله‌ی روابط ایران و اتحادیه‌ی اروپا سایه افکنده است.

این در حالی است که فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی نیروی انتظامی از پایان اعتراضات خبر داده و وزیر امور خارجه‌ی ایران هم تهدید کرده است که حمایت اروپا از " آشوب‌طلبان" با واکنش متقابل ایران روبرو خواهد شد.

  فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی نیروی انتظامی ایران: قضیه‌ی اعتراضات جمع شده و پایان یافته است

"حسن کرمی" فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی انتظامی ایران می‌گوید، دوم مهرماه ناآرامی‌ها در ایران فروکش کرد و اکنون " قضیه جمع شده و پایان یافت است.

خبرگزاری مهر روز شنبه ٢٣مهرماه ۱۴۰۱، با انتشار مصاحبه‌ی "سردار حسن کرمی" فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی انتظامی ایران، از وی نقل کرد که " بنده فروکش‌کردن ناآرامی‌ها را دوم مهرماه اعلام کردم؛ چراکه پلیس ویژه این توانمندی را دارد که این‌گونه حوادث را در بعد پلیسی و امنیتی در کم‌تر از ۶_۵ روز جمع کند؛ اگرچه حواشی و تبعات آن شاید مدتی طول بکشد، اما آنچه مربوط به یگان ویژه در ناآرامی‌های اخیر است، باید گفت که قضیه جمع شده و پایان یافته است."

در ادامه‌ی این مصاحبه‌ی طولانی که خبرگزاری فارس بخش اول آن را منتشر کرده است، حسن کرمی در پاسخ به این سؤال که "در استان‌های مختلف وضعیت چگونه بود و آیا در همه جا ناآرامی گسترده بود" می‌گوید " در ۵ تا ۶ استان درگیری با اراذل‌واوباش به‌صورت بسیار خشن بود؛‌ در ۷ تا ۸ استان خیلی جزئی یک‌بار آمدند و تجمع کردند و بعد هم رفتند و در برخی استان‌ها اصلاً مسئله‌ای وجود نداشت."

حنس کرمی فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی نیروی انتظامی ایران
حنس کرمی فرمانده‌ی یگان‌های ویژه‌ی نیروی انتظامی ایران

 

واکنش مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران در مورد آزار جنسی یک زن معترض

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ روز جمعه ۲۲ مهر، با اشاره به کلیپی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی پیرامون عملکرد مأموران پلیس در مورد دستگیری یک زن معترض در میدان آرژانتین تهران"، اعلام کرد: "با توجه به دروغ‌پردازی‌های شبکه‌های معاند، دستور ویژه‌ای مبنی بر رسیدگی به این موضوع از سوی سلسله مراتب فرماندهی انتظامی تهران بزرگ صادر شده است".

بر أساس تصاویری کە در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است،  یکی از مأموران که لباس نیروهای "ضداغتشاش" را به تن دارد یک زن بازداشت‌شده را مورد آزار جنسی قرار می‌دهد. اما فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرده که در فیلم منتشر شده معاندین از "تاکتیک‌های عملیات روانی و سیاه نمایی برای تشویش اذهان عمومی و برانگیختن احساسات شهروندان" استفاده کرده‌اند.

فرماندهی انتظامی می‌افزاید: "پلیس خود را مکلف به پاسخگویی می‌داند و رفتارهای خارج از ضوابط و مقررات را به‌هیچ‌وجه تأیید نمی‌کند و در صورت وقوع هرگونه تخلف برابر قوانین و مقررات با متخلفان برخورد خواهد کرد".

یکی از روزنامه‌های چاپ تهران: میلیون‌ها معترض در خانه‌ها داریم

روزنامه‌ی هم میهن، چاپ تهران
روزنامه‌ی هم میهن، چاپ تهران

 

روزنامه‌ی "هم‌میهن چاپ تهران در مقاله‌ای به قلم "محمد رهبری" پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی نوشته است که میلیون‌ها معترض ایرانی در خانه‌ها هستند که به دلایلی هنوز به تجمعات خیابانی نپیوسته‌اند.

رهبری در این مقاله گفته است که "رسانه‌های نزدیک به حاکمیت اعلام می‌کنند که به‌رغم گستردگی و تعدد اعتراضات، تعداد معترضان در خیابان زیاد نیست. نگارنده این یادداشت نیز از تعداد معترضان خیابانی در هفته‌های اخیر اطلاعی ندارد و به همین خاطر فرض می‌گیرد که کل این معترضان در این مدت بیش از ۵۰ هزار نفر نباشند. بااین‌حال، آیا معنای این امر این است که معترضان محدود هستند؟ پاسخ به این سؤال منفی است."

رهبری در ادامه نوشته است که  «کنشگری آنلاین در شبکه‌های اجتماعی توسط هنرمندان و ورزشکاران نیز بیانگر سطوح عمیق اعتراض در جامعه است؛ حتی ۴۰ میلیون بازدید ترانه اعتراضی یکی از خواننده‌ها که در مدت‌زمان کوتاه با آن شدت ویران شد، بیانگر همین است که ما میلیون‌ها معترض در خانه داریم. کسانی که نسبت به وضع موجود ناراضی هستند، اما به دلیل ترس از برخورد یا نگرانی بابت نتیجه این اعتراضات، تاکنون در خانه مانده‌اند.»

صحت و سقم خبر مرگ دانش‌آموز دختر در اردبیل

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرده است که روز پنجشنبه ۲۱ مهر حمله‌ی نیروهای امنیتی در یکی از مدارس اردبیل به مرگ یک دختر دانش‌آموز  منجر شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان اندکی پس از انتشار این خبر، متن آن را ویرایش کرده و خبر مربوط به جان باختن دختر دانش‌آموز را حذف کردند اما بخش مربوط به حمله و زخمی و بازداشت شدن دست‌نخورده است.

بعدازآن که شورای هماهنگی خبر کشته شدن یک نفر را حذف کرد، خبرگزاری ایرنا نیز از قول مدیرکل امنیتی نیروی انتظامی اردبیل، خبر جان باختن دختر دانش‌آموز را تکذیب کرد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از "علی محبوبی پور مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل "شایعات و ادعای رسانه‌های معاند درباره‌ی جان باختن یک دانش‌آموز دختر در اردبیل را تکذیب کرد و گفت: این ادعا کاملاً تکذیب می‌شود و به‌هیچ‌وجه صحت ندارد."

احتمال پرونده‌سازی برای کودکان در کانون اصلاح و تربیت

روزنامه‌ی هم‌میهن چاپ تهران در گزارشی از دستگیری دانش‌آموزان و نگهداری آنها در کانون اصلاح و تربیت انتقاد کرده است.

فرخنده‌ی جبار زادگان فعال امور اجتماعی به این روزنامه گفته «این اقدامات جز زجر دادن و اذیت کردن این کودکان، هیچ نتیجه‌ای ندارد. کانون جای این افراد نیست.»

هم‌میهن از قول خانم جبار زادگان گفته «صلاحیت مدیران مدارسی که این دانش‌آموزان را تحویل مأموران داده‌اند، زیر سؤال رفته است. دانش‌آموزان یک مدرسه باید مانند فرزندان آن مدیر باشند. کدام مدیر، فرزندان خود را به کانون اصلاح و تربیت تحویل می‌دهد؟»

هم‌میهن نوشته است که برای کودکان بازداشت‌شده در کانون اصلاح و تربیت، پرونده‌سازی شود.

عفو بین‌الملل: ۲۳ کودک ۱۱ تا ۱۷ سال کشته شدند

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود گفته است دست‌کم ۲۳ کودک ۱۱ تا ۱۷ ساله در جریان اعتراضات مردم ایران در طول یک ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

به گزارش عفو بین‌الملل، پنج‌شنبه ۲۱ مهر، از این تعداد، چهار کودک براثر ضرب و شتم و ضربه به سر، دو کودک با سلاح ساچمه‌زن و ۱۷ کودک دیگر با شلیک مستقیم گلوله جنگی نیروهای امنیتی به قلب یا سر کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل عکس‌های کودکان کشته‌ شده در اعتراض‌های ایران را در توئیتی منتشر کرده است
عفو بین‌الملل عکس‌های کودکان کشته‌ شده در اعتراض‌های ایران را در توئیتی منتشر کرده است

 

واکنش شدید وزارت خارجه‌ی ایران به موضع‌گیری رئیس‌جمهوری فرانسه

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی موضع‌گیری‌های اخیر رئیس‌جمهوری فرانسه را در قبال موج اعتراضات مردم ایران "اتهام زنی سیاسی و مشوق خشونت" خواند.

خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی – ایرنا – گزارش کرد که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی گوشزد کرد که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق اعتراضات مسالمت‌آمیز به رسمیت شناخته‌شده است".

کنعانی گفت: "جای تعجب است که رئیس‌جمهور و برخی مقامات دولت فرانسه در تحولات اخیر ایران، اقدام نیروهای حافظ امنیت در برخورد با خشونت طلبان و اغتشاشگران را محکوم کرده و دولت ایران را به پرهیز از خشونت و رعایت حقوق آشوبگران فرامی‌خوانند، اما همزمان در واکنش به اعتصابات کارگری در بخش نفت و گاز و پالایشگاه‌های فرانسه، کارگران را تهدید می‌کنند که در صورت پایان ندادن به اعتراضات و اعتصابات، با اِعمال زور به اعتصابات پایان می‌دهند".

کنعانی با اشاره به این مشکل دولت فرانسه افزوده است که رفتار دوگانهٔ ماکرون "یک نفاق آشکار است و یک بار دیگر ثابت می‌کند که حقوق بشر در قاموس بسیاری از دولت‌های مدعی در غرب، ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی و مداخله جویی در امور دیگر کشورها است".

امانوئل ماکرون پیش از واکنش کنعانی، در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی، مبارزه و شهامت زنان و جوانان ایرانی را ستایش کرد و گفت: "فرانسه در کنار ملت ایران قرار دارد".

حسین امیرعبداللهیان: ایران «سرزمین کودتای مخملی یا رنگین» نیست

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه‌ی ایران روز جمعه در گفتگو با جوزپ بورل، نماینده‌ی عالی سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، جان باختن مهسا امینی را «مایه تأسف» خوانده و از واکنش کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد.

بە گزارش رسانه‌های ایران، وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران گفت «نمی‌شود در اروپا خشن‌ترین مقابله با اغتشاش، عملی خوب و پسندیده باشد، اما همان کار در چارچوب قانونی در ایران سرکوب قلمداد شود.»

گفتگوی عبداللهیان و بورل در حالی است که پارلمان اروپا اخیراً با تصویب قطعنامه‌ای، از اتحادیه‌ی اروپا خواست کسانی را که در کشتار معترضان در ایران دست دارند، تحریم کند. موضوع تحریم ایران از سوی اتحادیه‌ی اروپا برای دوشنبه‌ی آینده در دستور کار نشست این کشورها قرار گرفته است.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران

 

رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا: عدم حمایت آمریکا از جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ اشتباه بود

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق ایالات‌متحده روز جمعه ۱۴ اکتبر در گفتگویی با پادکست Pod Save America درباره‌ی اعتراضات ایران گفت: «در وهله‌ی اول نارضایتی مردم از حکومت ایران بسیار عمیق است. دیگر این‌که خصوصاً زنان بسیار خشمگین هستند. نه فقط از تبعیض‌های سیستماتیک علیه آن‌ها بلکه در همه‌ی زمینه‌ها از بی‌پاسخ ماندن آزارهایی که توسط این حکومت تجربه می‌کنند عصبانی هستند و این خشم به مرحله تحمل‌ناپذیری رسیده است. همین موضوع زنان ایرانی را بسیار قدرتمند می‌سازد.»

اوباما درباره‌ی احتمال تغییرات بنیادین در حکومت ایران افزود: «پیش‌بینی این‌که آیا این اعتراضات موجب تغییرات بنیادین در حکومت ایران می‌شود یا خیر بسیار سخت است. اما وقتی به سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ می‌اندیشم، به یاد می‌آورم که در کاخ سفید بحث مفصلی داشتیم که آیا باید به‌صورت عمومی از جنبش سبز حمایت کنیم؟ بحث ما به این دلیل بود که سران جمهوری اسلامی فعالان جنبش سبز را به وابستگی و خط‌گیری از غرب متهم می‌کردند و اگر من از این فعالان حمایت می‌کردم اعتبارشان در ایران زیر سؤال می‌رفت. اکنون‌که به‌عقب نگاه می‌کنم معتقد هستم که اشتباه کردیم. به نظر من هر بار که بارقه امیدی از تغییر و دست‌یابی به آزادی برای مردم ایران دیده می‌شود، باید از آن‌ها حمایت کرد.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا
باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا

 

بایدن: آنچه در ایران بیدار شده است مرا حیرت‌زده کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان بازدید از یک کالج منطقه‌ی در ایرواین کالیفرنیا بار دیگر حمایت خود از اعتراضات در ایران را ابراز کرد و گفت: "سال‌هاست که در حوزه‌ی سیاست خارجی فعالیت می‌کنم، اما آنچه در پی جان‌باخته مهسا امینی در ایران بیدار شده است، مرا حیرت‌زده کرد و  فکر نمی‌کنم این بیداری تا مدتی طولانی خاموش شود."

/ا.م