باخوان: توافق اربیل و بغداد در زمانی امضا شد که برای اقلیم کوردستان بسیار با اهمیت است

"اقلیم کوردستان و عراق را وارد دور‌ه‌ استقرار می‌کند"
دکتر عادل باخوان، مدیر مرکز فرانسوی پژوهش درباره عراق
دکتر عادل باخوان، مدیر مرکز فرانسوی پژوهش درباره عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – مدیر مرکز فرانسوی پژوهش درباره عراق، می‌گوید که توافق اخیر بین اربیل و بغداد، در زمانی امضا شد که برای اقلیم بسیار با اهمیت است.

دکتر عادل باخوان، مدیر مرکز فرانسوی پژوهش درباره عراق، در گفتگو با بخش خبر تلویزیون کوردستان٢٤، درباره توافق بین اربیل و بغداد برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، اظهار داشت:"این توافق در زمانی امضا شد که برای اقلیم کوردستان بسیار با اهمیت است".

وی در ادامه افزود که در شرایط فعلی، خاورمیانه وارد مرحله‌ای جدید شده است و توافق اخیر اوضاع اقلیم کوردستان و عراق را وارد دور‌ه‌ای می‌کند که "می‌توان آن را دوره استقرار نامید".

همچنین هدف از امضای توافق را توسعه اقتصادی اعلام کرد که "هم برای اقلیم کوردستان و هم برای عراق اهمیت دارد".

مدیر مرکز فرانسوی پژوهش درباره عراق، با اشاره به اینکه از سال ١٩٢١ میلادی دولت‌های عراق از اقلیم کوردستان استفاده ابزاری کرده‌اند، تاکید کرد:"اما پس از سال ٢٠٠٣، ٢٠ درصد از سمت‌های دولتی عراق که ٦٠٠ سمت را شامل می‌شود در اختیار بلوک کورد است که بایستی از آنها استفاده کرد تا عراق به دست شبه‌نظامیان نیافتد".

توافق دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، روز سه‌شنبه ٤ آوریل در بغداد و با حضور مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق امضا شد.

ب.ن