گروه سیاست عراق: اگر بغداد و اربیل توافق را به درستی اجرا کنند موجب اعتماد بیشتر به بخش انرژی می‌شود

"لازم است دولت فدرال به عنوان یک شریک برابر با اقلیم کوردستان تعامل کند"
"اقلیم کوردستان در زمینه انرژی دارای تاسیسات و توانمندی استقرار یافته است "
"اقلیم کوردستان در زمینه انرژی دارای تاسیسات و توانمندی استقرار یافته است "

اربیل (کوردستان٢٤) – گروه سیاست عراق، می‌گوید که توافق ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، می‌تواند موجب احیای اقتصادی بیشتر اقلیم و اعتماد بیشتر به بخش انرژی شود.

گروه سیاست عراق که از کارشناسان سیاسی و اقتصادی امور خاورمیانه تشکیل شده است، با انتشار گزارشی درباره توافق ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان که بین دولت اقلیم و دولت فدرال عراق، امضا شده است، تاکید کرده که اقلیم کوردستان در زمینه انرژی دارای تاسیسات و توانمندی استقرار یافته است و می‌تواند با هماهنگی با دولت فدرال به طور مشترک بخش انرژی را مدیریت کنند "که خود امر مهمی است".

همچنین تاکید کرده که لازم است دولت فدرال به عنوان یک شریک برابر با اقلیم کوردستان تعامل کند.

این گروه، توافق بین دولت اقلیم و دولت فدرال را نشان‌دهنده تلاش درست نخست‌وزیران دو جهت برای پایان دادن به اختلافات در زمینه انرژی دانسته و تاکید کرده که آن توافق می‌تواند عامل هماهنگ‌سازی تلاش‌های نخست وزیران اقلیم و بغداد در پیشبرد بخش انرژی شود.

گزارش، درباره پیامدهای توقف صادرات نفت اقلیم نیز خاطرنشان کرده که کشور ایتالیا از توقف آن نگران است و "اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند، امنیت انرژی ایتالیا به خطر می‌افتد".

حکم اخیر دادگاه پاریس درباره نقض قرارداد صادرات نفت با عراق از سوی ترکیه، توقف صادرات نفت اقلیم را به دنبال داشت.

گروه سیاست عراق، خاطرنشان کرده است که اگر بغداد و اربیل توافق را به درستی اجرا کنند، می‌تواند موجب احیای اقتصادی بیشتر اقلیم کوردستان و اعتماد بیشتر به بخش انرژی شود.

بر پایه توافق، نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر جهان ترکیه و از سوی شرکت بازاریابی نفت عراق- سومو به فروش می‌رسد و درآمد آن به یک حساب بانکی ویژه که اختیار آن در دست نخست وزیر اقلیم کوردستان خواهد بود، واریز می‌شود.

ب.ن