رئیس اداره‌ی مهاجرت فرانسه از انتقال ۵ زن فعال افغانستان به این کشور خبر داد

فرانسه ضمن بررسی تقاضای پناهندگی این زنان مسکن داده می‌شود
عکس آرشیوی زنان افغانستان
عکس آرشیوی زنان افغانستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– رئیس اداره‌ی مهاجرت فرانسه اعلام کرد که دولت این کشور پنج تن از زنان فعال این افغانستان را به فرانسه انتقال خواهد داد.

به گزارش فرانس ۲۴ «دیدیه لِشی» رئیس اداره‌ی مهاجرت فرانسه اعلام کرد که به دستور رئیس‌جمهور فرانسه، توجه ویژه‌ای به زنانی می‌شود که در درجه اول از سوی طالبان تهدید می‌شوند، چون برخی از آنها پست‌های مهمی در جامعه افغانستان داشته‌اند یا با غربی‌ها تماس نزدیک دارند؛ مثل ۵ زن افغان که امروز دوشنبه وارد فرانسه خواهند شد. این زنان شامل یک مدیر سابق دانشگاه، یک مشاور سابق سازمان غیردولتی، یک مجری سابق تلویزیون و یک معلم در یک مکتب مخفی در کابل است. یکی از این زنان سه کودک به همراه دارد.

رئیس اداره مهاجرت فرانسه افزود: این ۵ زن و کودکان همراهشان ابتدا به پاکستان رفته و سپس به دست نیروهای فرانسوی تخلیه شدند. آنها پس از ورود به فرانسه، به‌عنوان پناه‌جو ثبت می‌شوند و در حالی که درخواست آنها برای وضعیت پناهندگی بررسی می‌شود، به آنها مسکن داده می‌شود. چنین تخلیه‌هایی «احتمالاً برای سایر زنان افغان با مشخصات مشابه تکرار می‌شود».

در اواسط سال ۲۰۲۱، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، قول داده بود که فرانسه در کنار افغان‌ها خواهد بود. مقامات فرانسوی می‌گویند که از آن زمان تاکنون نزدیک به شانزده هزار نفر از افغانستان تخلیه شده‌اند.

بااین‌حال رییس یک نهاد حمایت از مهاجران فاش کرد: تصمیم برای خروج این زنان، سیاسی نبود و حاصل یک کارزار بزرگ برای گرفتن ویزا برای آنها بود. این نهاد گفته صدها زن افغان که جانشان در خطر است در پاکستان پنهان شده‌اند.