آذربایجان و ارمنستان در منطقه‌ی قره‌باغ اعلام آتش‌بس کردند

وزارت دفاع آذربایجان یک روز قبل از اعلام آتش‌بس به منطقه‌ی قره‌باغ حمله کرد

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزارت دفاع روسیه گزارش کرد که آذربایجان و قره‌باغ کوهستانی با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه بر توقف کامل درگیری‌ها توافق کردند.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۴۰۲، در بیانیه‌ای اعلام کرد:" با وساطت روسیه، توافقی بین طرف آذربایجان و نمایندگان قره‌باغ کوهستانی مبنی بر توقف کامل مخاصمات حاصل شد. اجرای این توافقات با هماهنگی فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه انجام خواهد شد".

وزارت دفاع روسیه همچنین گزارش کرد که "نیروهای حافظ صلح روسی در قره‌باغ به انجام وظایف خود در شرایط کنونی ادامه می‌دهند. فرماندهی این گروه در سطح قابل قبولی با طرف‌های آذربایجانی و ارمنی، نمایندگان قره‌باغ کوهستانی در تماس نزدیک است".

جدایی‌طلبان ارمنی منطقه‌ی قره‌باغ درباره الحاق

این منطقه‌ی مورد مناقشه به آذربایجان با باکو مذاکره می‌کنند

پیش‌ازاین نیز آذربایجان از آتش‌بس موقت در این منطقه‌ی کوهستانی مورد مناقشه خبر داده بود.

وزارت دفاع آذربایجان روز چهار شنبه ٢٨ شهریور، آغاز "اقدامات ضد تروریستی" برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در قره‌باغ را اعلام کرد. باکو اعلام کرد که مواضع نیروهای مسلح ارمنستان را از کار می‌اندازند، اما به جمعیت غیرنظامی و زیرساخت‌ها حمله نمی‌کنند.

جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ اعلام کردند که در چارچوب یک توافق آتش‌بس، سلاح خود را زمین گذاشته و درباره الحاق دوباره این منطقه مورد مناقشه به جمهوری آذربایجان، با باکو مذاکره می‌کنند.

ریاست قره‌باغ روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که توافقی در مورد خروج واحدها و نیروهای نظامی باقی‌مانده از نیروهای مسلح ارمنستان و انحلال و خلع سلاح کامل تشکیلات مسلح ارتش قره‌باغ به دست آمده است.

بیشتر: 

آذربایجان از آغاز حمله به ارمنستان خبر داد