نرگس محمدی برنده نوبل صلح شد

"به خاطر فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق زنان"
نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری - عکس; خبرگزاری فرانسه
نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری - عکس; خبرگزاری فرانسه

اربیل (کوردستان٢٤) – بانوی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری ایرانی، به خاطر فعالیت‌هایش در حوزه حقوق زنان، جایزه نوبل صلح را از آن خود کرد.

امروز جمعه، جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری در بند، اعطا شد.

بریت ریس اندرسن، رئیس کمیته نوبل در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، اظهار داشت که این فعال ایرانی به خاطر "مبارزه با ستم علیه زنان"، برنده جایزه صلح نوبل شده است.

او از دولت ایران خواست نرگس محمدی را که اکنون در زندان است آزاد کند.

اندرسن گفت:"مبارزه شجاعانه او هزینه‌های هنگفتی داشته است، نظام ایران او را ١٣ بار دستگیر کرده، پنج بار مجرم شناخته و مجموعا به ٣١ سال زندان و ١٥٤ ضربه شلاق محکوم کرده است."

خانم محمدی، بیش از دو دهه، به خاطر راه‌اندازی کارزار علیه "حجاب اجباری زنان و مجازات اعدام"، تحت مجازات و زندانی بوده است.

حجاب، یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مقامات ایران در پی تشدید اعتراضات سال گذشته که به قیام ژینا/مهسا امینی معروف شده است، کنترل‌ها برای رعایت حجاب زنان را تشدید کرده‌اند.

نرگس محمدی، دومین ایرانی برنده جایزه صلح نوبل است.

در سال ٢٠٠٣، شیرین عبادی، وکیل و فعال حقوق بشری، "به خاطر تلاش‌هایش برای دموکراسی و حقوق بشر، به ‌ویژه زنان و کودکان" جایزه نوبل صلح را دریافت کرد.

جایزه صلح نوبل، چندین بار به فعالان در بند اعطا شده است، سال گذشته به آلس بیالیاتسکی از بلاروس و سال ٢٠١٠ به لیو شیائوبو، فعال چینی اعطا شد.

خبرگزاری فرانسه

 

ب.ن