برزنجی: آمار ابتلا به سرطان در اقلیم کوردستان افزایش پیدا کرده است

"در سال ٢٠٢٣ به حدود ١٠ هزار نفر رسیده است"
کارزار روز جهانی سرطان در اربیل. پایتخت اقلیم کوردستان
کارزار روز جهانی سرطان در اربیل. پایتخت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- وزیر بهداشت اقلیم کوردستان، می‌گوید که در اقلیم، آمار ابتلا به سرطان در سال ٢٠٢٣ افزایش پیدا کرده است.

دکتر سامان برزنجی، وزیر بهداشت اقلیم کوردستان، امروز چهارشنبه ٤ فوریه ٢٠٢٤ همزمان به روز جهانی سرطان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در سال ٢٠٢٣، ٩ هزار و ٩١١ نفر در اقلیم کوردستان به بیماری سرطان مبتلا شده‌اند.

وی افزود در سال ٢٠٢٣ در استان اربیل پنج هزار و ٤٦٥ نفر، در استان سلیمانیه سه هزار و ٢٧٥ نفر و در استان دهوک هزار و ١٨٠ نفر به سرطان مبتلا شده‌اند.

برزنجی، گفت که آمار ابتلا به سرطان در سال ٢٠٢٢، ٩ هزار و ٦١ نفر بوده و این نشان می‌دهد که آمار در سال ٢٠٢٣ افزایش پیدا کرده است.

هر سال در ٤ فوریه، در سراسر جهان، با هدف افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری سرطان و راه‌های پیشگیری و درمان آن، با عنوان روز جهانی سرطان، کارزارهای ویژه برگزار می‌شود. کارزارهای امسال با شعار "با هم، ما صاحبان قدرت را به چالش می‌کشیم" برگزار شد و از رهبران و تصمیم‌گیرندگان کشورها می‌خواهد تا تلاش‌ها را برای کاهش تبعیض در مراقبت از مبتلایان و پیشگیری از ابتلا به سرطان، تسریع کنند.

اقلیم کوردستان و آژانس توسعه کره جنوبی، معروف به کویکا، اخیرا یادداشت تفاهمی برای همکاری در خصوص درمان و تشخیص سرطان امضا کرده‌اند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، در نوامبر ٢٠٢٣ سنگ بنای یک مرکز رادیوتراپی به ارزش ١٢ میلیون دلار را برای بیماران سرطانی در استان دهوک گذاشت.

ب.ن