Erdoğan, Süper Kupa sessizliğini bozdu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad’da oynanması planlanan Türkiye Süper Kupa Finali’nin, Atatürk’ün bulunduğu forma ve Atatürk sözlerinin yazılı olduğu pankartlara izin verilmemesi üzerine iptal olmasının ardından konuyla ilgili sessizliğini bozdu.

Erdoğan, Şair Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 50. yılı nedeniyle İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşarak, Atatürk üzerinden hükümete yüklenen ana muhalefet partisini hedef aldı.

Muhalefeti sporu istismar etmekle suçlayan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dünkü olayın mecrasından çıkarılarak şov ve provokasyon malzemesi yapılmasına müsaade edemeyiz. Hele hele müessif bir olay üzerinden milletin inancına ve mukaddesatına ahlaksızca dil uzatılmasını hiçbir şekilde mazur göremeyiz. Bu konuda yapılması gereken ne varsa, hangi adım atılması gerekiyorsa onu yapmaktan çekinmedik, çekinmeyiz. 20 yılım futbolla geçti, bunlar gibi tribünden seyretmedim. Dün gece yaşanan hadiselerden duyduğumuz üzüntüyü vurgulamak istiyorum. Sporun günlük siyasetin mezesi haline getirilmesi yanlıştır. Dün geceden itibaren muhalefet partilerinin yaptığı açıklamaları istismar siyasetinin yeni örnekleri olarak görüyoruz.”

“Gazi Mustafa Kemal, bu ülkenin banisidir. Daha düne kadar, affınıza sığınarak söylüyorum 'Siz Atatürk’ün askeri değil, itlerisiniz' diyenlerle el ele kol kola yürüyenlerin, bugün söylediklerinin bizim nazarımızda hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur.” diyen Erdoğan, “Türkiye’nin ve Türk milletinin onurunu, haysiyetini, şerefini bizim nasıl savunduğumuzu CHP bilmese de tüm dünya çok iyi biliyor. Ülkemizin itibarını bizim nasıl koruduğumuzu muhalefet bilmese de tüm insanlık gayet iyi biliyor. CHP ve şürekası ders vermeyi bıraksınlar şayet samimiyseler gitsinler önce bölücü örgütün uzantısı ittifak noktalarından hesap sorsunlar.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın isim vermeden eleştirdiği Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, yaşananların sorumlusu olarak Erdoğan’ı gösterdi.

CHP Başkanı Özel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu maç, 100. yılda Türkiye dışında adı Atatürk olmayan bir stat dışında olamaz. İzmir Atatürk Stadı'na yakışırdı. Yurt dışında yapacaksanız bir mazeret olur o da KKTC'de. Burası kadar vatan bildiğimiz bir yerde olur. Hiçbir yerde oynanamaz ama Suudi Arabistan'da hiç oynanamaz. Bunlar gelince Anıtkabir'e gidiyorlar mı? İstiklal Marşı'na saygı gösteriyorlar mı? İşte böyle kepazelik olur. Hepimiz utandık, çok tepkiliyiz ama suç ne kulüplerde ne de istifa ettirilerek bütün suçun yükleneceği TFF'dedir. Suç, 'Her şeyi ben bilirim' diyen Erdoğan'dadır. Atatürk'ü, İstiklal Marşı'nı pazarlık konusu yapan baş suçlu Erdoğan'dır. Fenerbahçe ve Galatasaray'a, onlara destek veren Beşiktaş'a ve tüm kulüplere müteşekkiriz. Suudi Arabistan'daki hadsizlere ve 100. yıl kupasını oraya yollayan hadsizlere hadlerini bildirmişlerdir.”