خطر شیوع بیماری وبا از سوریه به دیگر کشورهای خاورمیانه

سازمان ملل از شیوع وبا در سوریه ابراز نگرانی کرده است
شیوع وبا در سوریە
شیوع وبا در سوریە

اربیل(کوردستان۲۴)- وزارت بهداشت سوریه از ثبت بیش از ۲۰۰ مورد ابتلا به بیماری وبا در این کشور خبر داده و مرگ نزدیک به هفت درصد آنها را نیز تأیید کرد.

بە گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت بهداشت این کشور شامگاه شنبه ٢٦شهریور ۱۴۰۱، با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که شمار کلی موارد قطعی ابتلا به بیماری وبا در سوریه از طریق انجام آزمایش سریع، به ۲۰۱ مورد افزایش یافته است.

بنابر اطلاعیه‌ی وزارت بهداشت سوریه، از میان موارد قطعی ابتلا به وبا در این کشور، ۱۵۳ مورد در استان حلب، ۲۱ مورد در استان حسکه، ۱۴ مورد در استان دیرالزور، ۱۰ مورد در استان لاذقیه، دو مورد در استان دمشق و یک مورد نیز در استان حمص به ثبت رسیده است و آمار کلی مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری نیز به ۱۴ مورد افزایش یافته که شامل ۱۱ نفر در استان حلب، دو نفر در استان دیرالزور و یک نفر در استان حسکه می‌باشد.

آژانس خبری بی‌بی‌سی در گزارشی جداگانه نوشته که شیوع وبا در سوریه باعث نگرانی کارشناسان پزشکی و سلامتی در خاورمیانه شده است.

سازمان ملل متحد در گزارشی نگرانی خود را درباره شیوع بیماری وبا در سوریه ابراز کرده- و آن را تهدیدی برای منطقه عنوان کرده است.

در گزارش سازمان ملل، استان‌های حلب و دیرالزور به‌عنوان مکان‌های تمرکز شیوع بیماری و استفاده مردم از آب رودخانه فرات نیز به‌عنوان دلیل ابتلای عمومی مردم به وبا ذکر شده است. گفتنی است که علاوه بر آشامیدن، مردم سوریه از آب این رودخانه برای آبیاری مزارعشان نیز استفاده می‌کنند.

/ا.م